Urząd Miasta Szczecin • Środa [03.06.2009, 15:17:24] • Świnoujście

Światowi urbaniści: Otwórzcie Szczecin na Świnoujście

Światowi urbaniści: Otwórzcie Szczecin na Świnoujście

fot. Urząd Miasta Szczecin

Otworzyć się na Świnoujście, wykorzystać naturalne walory regionu i stworzyć jego wspólną markę to zalecenie grupy międzynarodowych urbanistów, którzy dyskutowali o rozwoju Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Międzynarodowe warsztaty urbanistyczne trwały przez tydzień. Impreza o takiej randze odbyła się w Polsce po raz pierwszy. W warsztatach brali udział przedstawiciele międzynarodowego Zespołu Doradczego Planowania Przestrzennego (Urban Planing Advisory Team- UPAT) wyłonionego spośród członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Urbanistów i Planistów Regionalnych (International Society of City and Regional Planners- ISOCARP). Wskazani urbaniści przyjechali z Meksyku, Serbii, Argentyny, Włoch, Rosji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Zastanawiali się nad zagadnieniem „Perspektywy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w kontekście wyznaczników rozwoju funkcji metropolitalnych, infrastruktury komunikacyjnej oraz transgranicznego charakteru regionu”. Nim przedstawili raport zwiedzili Szczecin i gminy z nim sąsiadujące, w tym znajdujące się po stronie niemieckiej. Rozmawiali z przedstawicielami Szczecina i innych samorządów otaczających miasto.

Międzynarodowi urbaniści stwierdzili, że szczeciński obszar metropolitalny ma dobre warunki do rozwoju. Atuty dostrzegli w jego różnorodności. Stwierdzili, że region jest bardzo dobrze położony, posiada walory zarówno do rozwoju przemysłu jak i przyrodnicze, które z kolei mogą być wykorzystane do rozwoju turystyki. Zwrócili uwagę na konieczność większej integracji gmin tworzących przyszły SOM. W tym kontekście nacisk położyli na większe wykorzystanie żeglugi śródlądowej oraz ściślejszej powiązania Świnoujścia, które nazwali „bramą” do całego obszaru. Urbaniści pozytywnie ocenili wprowadzenie nowej marki miasta „Floating Garden”. Uznali, że istnieje potrzeba stworzenia marki regionu, która odwoła się i uwypukli walory regionu.

- U podstaw strategii „Floating Garden” legło przekonanie, że Szczecin łączy w sobie dynamikę, kreatywność metropolii oraz przestrzeń i spokój miejsca przyjaznego ludziom i naturze. Szczecin ma odpowiednie warunki i aspiruje do tego, aby być sercem regionu. Wizyta zagranicznych urbanistów to duże wyróżnienie. Spojrzenie specjalistów „z zewnątrz” jest cenne. Wykorzystamy je w naszych opracowaniach na temat obszaru metropolitalnego – powiedział Piotr Krzystek podczas podsumowania warsztatów.

Raport końcowy urbaniści przedstawią jesienią. Zostanie on przetłumaczony i otrzymają go wszystkie gminy wchodzące w skład SOM.

Warsztaty zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy ze szczecińskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich (członka ISOCARP) wraz z samorządami Szczecina Gryfina, Goleniowa, Polic, Stargardu Szczecińskiego. Podobne warsztaty z udziałem specjalistów UPAT odbyły się już w Hiszpanii, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a ich wyniki były szeroko prezentowane w publikacjach i na kongresach.
Stowarzyszenie ISOCARP założone w 1965 r zrzesza doświadczonych specjalistów z całego świata zajmujących się zawodowo szeroko rozumianymi zagadnieniami planowania przestrzennego. Do jednej z form aktywności stowarzyszenia należą działania zespołów doradczych, zapraszanych przez władze lub społeczności lokalne różnych krajów w celu włączenia ich w rozwiązywanie problemów lub ocenę lokalnych przedsięwzięć.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/9792/