tvn24.pl • Środa [03.06.2009, 07:00:47] • Polska

Antykryzysowy pakiet przyjęty

Antykryzysowy pakiet przyjęty

fot. iswinoujscie.pl

Po wielu miesiącach rząd przyjął w końcu tzw. pakiet antykryzysowy. Zakłada on między innymi, że w ciągu najbliższych dwóch lat firmy w "przejściowych kłopotach" będą mogły liczyć na państwową pomoc. Program obejmie wszystkie firmy, także małe.

- Rząd przyjął projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego - po posiedzeniu gabinetu poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. - Głównym założeniem tej ustawy jest utrzymanie miejsc pracy. Pracowaliśmy nad nią bardzo intensywnie - podkreśliła minister.

- Chciałam bardzo serdecznie podziękować moim partnerom społecznym. Ponieważ - zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy -wywiązali się z obietnicy, którą dali nam na Komisji Trójstronnej. Dotyczyła ona szybkiego zaopiniowania ustawy - dodała.

Co w pakiecie?

Projekt ustawy przewiduje udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. Zaproponowane rozwiązania umożliwią elastyczne organizowanie czasu pracy, dostosowanie jej do bieżącej sytuacji przedsiębiorcy.

Bezpośrednią pomocą finansową może zostać objętych prawie 250 tys. osób zatrudnionych u przedsiębiorców, którzy mają przejściowe trudności finansowe. Z tej grupy prawie 50 tys. osób będzie mogło skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych, które zostaną zrefundowane przez państwo do 80 proc. opłaty za naukę.

Pomoc państwa adresowana jest do dwóch grup przedsiębiorców. Do pierwszej należą wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na wielkość firmy, status prawny czy kondycję finansową. Do drugiej grupy zaliczają się wyłącznie przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe – otrzymają oni wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

Dla wszystkich przedsiębiorców projekt przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, uelastycznienie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, ograniczenie stosowania umów na czas określony (maksymalnie będą on podpisywane na 24 miesiące).

Z kolei dla grupy przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych projekt przewiduje możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę nawet na pół roku i wprowadzenie tzw. urlopów postojowych (pracownicy otrzymają pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia, czyli 1276 zł; państwo pokryje z tej kwoty równowartość zasiłku dla bezrobotnych w 2009 r., czyli brutto 551 zł). Taka pomoc będzie przysługiwać przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. w czasie ostatnich czterech kwartałów, w porównaniu z obrotami osiąganymi w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

- W przypadku małych spółek o przyznaniu pomocy będzie decydował marszałek województwa, a w przypadku dużych – minister gospodarki – zapowiedziała Jolanta Fedak...

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/9783/