- W tym roku Wojewódzki Konserwator Przyrody na podstawie ubiegłorocznych sprawozdań z punktów skupu winniczka oraz przyjętej strategii gospodarowania populacjami ślimaka w Zachodniopomorskiem zezwolił na zbiór 124 ton tego mięczaka - informuje Anna Bogusławska z biura prasowego wojewody. - Wydano 23 zezwolenia na pozyskanie ślimaka.
Ślimaki można zbierać na terenie całego województwa z wyjątkiem rezerwatów przyrody, terenów ostoi zwierząt oraz wysp na jeziorach. Wojewódzki Konserwator Przyrody zapowiada przeprowadzanie kontroli w punktach skupu ślimaka.
Ślimak winniczek jest u nas gatunkiem ustawowo chronionym. Mówi o tym ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Na podstawie tych przepisów wojewoda zezwala na zbieranie ślimaków (zwierzęta objęte ochroną częściową).
- Do zbioru dopuszczone są okazy o średnicy muszli powyżej 30 mm - wyjaśnia Bogusławska.
Polska od dawna jest znanym eksporterem winniczków. Mięso ślimaka jest chude, zawiera duże ilości dobrej jakości białka, a także sporo wapnia, magnezu, miedzi, cynku i jodu. Ponadto na bazie substancji bakteriostatycznych zawartych w śluzie ślimaków wytwarzane są lekarstwa na tuberkulozę, schorzenia astmatyczne, czy też ułatwiające gojenie się ran. Winniczka najczęściej spotkać można w niezbyt gęstych, wilgotnych zaroślach. Preferuje gleby wapienne, czyli takie podłoże, które szybko się nagrzewa i kumuluje wchłonięte ciepło.