Jarek Włodarczyk • Niedziela [12.04.2009, 00:59:37] • Świnoujście

Niemowlaki pływają - dlaczego to ma sens? ZOBACZ FILM

Niemowlaki pływają - dlaczego to ma sens? ZOBACZ FILM

Bartek w swoim żywiole ...( fot. Jarek Włodarczyk )

Coraz częściej słyszy się o pływaniu niemowląt. Większość z nas jednak bardzo mało wie na ten temat. Dużo osób zastanawia się, co tak na prawdę robi sie z tymi maluchami na basenie, jak wyglądają zajęcia i po co właściwie niemowlaki powinny „chodzić” na basen.

Jako matka pływającego malucha, fizjoterapeutka i instruktor pływania postaram się przekazać moją wiedzę na temat atutów pływania niemowląt i zachęcić wszystkich rodziców do tej formy rekreacji.



Przygodę niemowlęcia z basenem można rozpocząć już w wieku 3-4 miesięcy. Jest to idealna forma aktywności fizycznej, ponieważ wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i umysłowy malucha. Badania dowodzą, że pływające niemowlęta wcześniej od rówieśników zaczynają chodzić i mówić, są też bardziej otwarte, odważne i pewne siebie. Dzieje sie tak, ponieważ pływanie:
- stymuluje rozwój fizyczny - wpływa na koordynację ruchów, poprawia ich płynność i estetykę,
- reguluje sposób oddychania dziecka,
- wspomaga odporność na choroby,
- rozwija więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
- uczy zachowania w grupie
- jest świetną zabawą, która dostarcza nowych wrażeń (dziecko odbiera bodźce, których nie dozna na lądzie),
- dodatkowo pływanie wspiera proces rehabilitacji u dzieci niepełnosprawnych ( zmniejsza spastykę, rozluźnia, daje możliwość wykonywania ruchów lokomocyjnych, których dziecko nie jest w stanie zrobić na lądzie).

Niemowlaki pływają - dlaczego to ma sens? ZOBACZ FILM

Jeszcze nie chodzę, dopiero raczkuję, a już świetnię nurkuję ... ( fot. Jarek Włodarczyk )

Dlaczego tak wcześnie?
Średnio do 4-5 miesiąca życia utrzymuje się odruch pływania, który niestety później zanika. Odruch ten objawia się tym, że niemowlęta zanurzone pod wodą wstrzymują oddech i wykonują naprzemienne ruchy rękami i nogami. Woda dla takiego malucha jest środowiskiem jak najbardziej naturalnym i nie wyczuwa ono zagrożenia z jej strony, widać to szczególnie na podwodnych zdjęciach, kiedy dzieci nurkują z uśmiechem na twarzy.

Niemowlaki pływają - dlaczego to ma sens? ZOBACZ FILM

Bąbelki ... :)( fot. Jarek Włodarczyk )

Wszystkie umiejętności, które zdobędzie dziecko, zależą od bardzo wielu czynników m.in.:
charakteru malucha, wieku w którym zacznie chodzić na basen, systematyczności. Najważniejsze jest jednak, żeby niczego nie przyspieszać. Nie zanurzać dziecka, kiedy nie jest jeszcze gotowe, nie zmuszać go do niczego, samo zaskoczy nas w najmniej oczekiwanym momencie, a co najważniejsze nie zrazi się i woda będzie się mu kojarzyła tylko z pozytywnymi wrażeniami.

Niemowlęta między 6 a 10 miesiącem życia nauczą się świadomego wstrzymywania oddechu przy zanurzaniu, a ich czas przebywania pod wodą będzie stopniowo wydłużany. Po kilku miesiącach ćwiczeń, bez problemu obrócą się pod wodą do mamy lub taty.
Niektóre dwuletnie niemowlęta pływające systematycznie potrafią wstrzymać oddech na ok 7 sekund, co pozwala im na pokonanie sporego dystansu. Potrafią też dopłynąć do brzegu, kiedy niespodziewanie wpadną do wody, a to jest bardzo cenna umiejętność. Bez problemu wyłowią też zabawkę z głębokości 0,5 metra, a swoje dokonanie będą manifestować śmiechem. Mniej więcej w tym wieku dzięki pływaniu w specjalnych płetwach dla niemowląt, nauczą się efektywnej pracy nóg , a potem nabierania powietrza nad powierzchnią wody. Nie kładziemy nacisku na pływanie na plecach, ponieważ większość dzieci, które już siedzą nie lubi tej pozycji. Do pływania na plecach wracamy, kiedy dzieci kończą 3 lata, wtedy maluchy nie mają problemu z tą pozycja.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/9071/