Rzecznik Prezydenta Miasta • Czwartek [05.03.2009, 06:18:01] • Świnoujście

II miejsce Świnoujścia w rankingu Wspólnoty - Kondycja finansowa samorządów.

II miejsce Świnoujścia w rankingu Wspólnoty - Kondycja finansowa samorządów.

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujście z nadwyżką operacyjną 1264,56 PLN znalazło się na drugim miejscu wśród polskich miast na prawach powiatu w rankingu tygodnika samorządu terytorialnego WSPÓLNOTA „Kondycja finansowa samorządów – nadwyżka operacyjna”

Autorem rankingu jest pan Paweł Swianewicz profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych.

Nadwyżka operacyjna to najbardziej syntetyczna ocena kondycji finansowej samorządu, potencjału inwestycyjnego samorządu oraz zdolności kredytowej.

Autor uważa, że ten właśnie ranking spośród wszystkich przygotowywanych dla „Wspólnoty", jest najważniejszy. Mimo, że niektóre inne wywołują znacznie większy odzew (wydatki na administrację, wielkość wydatków inwestycyjnych, absorpcja funduszy unijnych), to ten właśnie odnosi się do parametru, który jest najbardziej syntetyczną oceną sytuacji finansowej gminy.

„Gdybym musiał wybrać tylko jeden wskaźnik, za pomocą którego charakteryzowany byłby budżet samorządu, wybrałbym właśnie nadwyżkę operacyjną. Wielkość dochodów w przeliczeniu na głowę mieszkańca mówi nam mniej, bo w zależności od położenia, charakterystyki środowiska, wykonywanych zadań różnią się potrzeby wydatkowe poszczególnych samorządów. Ta sama wielkość dochodów może dawać względne poczucie komfortu w jednym miejscu, zaś być dalece niewystarczająca w innym. Wystarczy pomyśleć o tym, że centra aglomeracji lub ośrodki turystyczne często muszą zapewniać usługi komunalne dla znacznie większej ilości odbiorców niż tylko dla własnych mieszkańców. Albo o różnicach kosztów utrzymania szkół w terenach o różnej gęstości zaludnienia. Inne, często przywoływane wskaźniki, jak np. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, kryją w sobie jeszcze więcej pułapek. Natomiast nadwyżka operacyjna mówi nam dość precyzyjnie, ile zostaje w kasie po pokryciu najbardziej podstawowych potrzeb bieżących. Nie bierze przy tym pod uwagę np. środków pochodzących z jednorazowej sprzedaży gruntu komunalnego, a jedynie regularne wpływy do budżetu, na które z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy liczyć także w przyszłości. Tak określoną nadwyżkę możemy przeznaczyć na realizację celów wykraczających poza rutynowe działania, wynikających z naszej strategii - najczęściej na inwestycje - bądź na spłatę zadłużenia”.

Świnoujście poprawiło swoja lokatę o jedno miejsce . W prezentowanym rankingu wyprzedziły nas tylko Mysłowice, my pokonaliśmy ubiegłorocznego lidera Sopot.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/8672/