Jak informuje Beata Olszewska, Inspektor Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, tegoroczna usługa odkomarzania realizowana jest od 7 kwietnia do 31 sierpnia 2025 roku. Jeśli warunki pogodowe sprzyjać będą namnażaniu insektów, działania mogą zostać przedłużone nawet do końca września.
„Na realizację usługi do 31 sierpnia br. zabezpieczono w budżecie kwotę 434.534,40 zł. Do dnia 30 czerwca wydatkowano 253.478,40 zł. W przypadku przedłużenia realizacji usługi do końca września, przewidywana kwota dodatkowych wydatków to 90.528,00 zł” – informuje Beata Olszewska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.
Odkomarzanie obejmuje obie części miasta i jest prowadzone tak, aby jak najmniej uprzykrzać życie mieszkańcom oraz turystom. Dlatego zabiegi zamgławiania wykonuje się po godzinie 22:00. W ciągu dnia realizowane są natomiast zabiegi wylewek na terenach podmokłych.
Miasto stosuje dwie metody walki z komarami:
aplikację larwicydów na rozlewiska, co ma skutecznie niszczyć larwy zanim przekształcą się w dorosłe owady,
zamgławianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych specjalistycznym środkiem owadobójczym.
„Odkomarzanie przeprowadzane jest poprzez aplikację larwicydów na terenach podmokłych, co skutecznie eliminuje larwy komarów, zapobiegając ich przekształceniu w dorosłe osobniki. Stosowany preparat to VectoBag 12 AC, który wylewany jest do zastoisk wodnych, takich jak rowy melioracyjne. Ponadto, przeprowadzane jest zamgławianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalistycznego środka eliminującego dorosłe postaci komarów. Zamgławianie odbywa się jedynie przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, tj. bezwietrznie i bez opadów, a stosowanym środkiem jest Aspermet 200 EC w połączeniu z nośnikiem mgły FOG 95 EC” – informuje Beata Olszewska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.
Decyzja o ewentualnym przedłużeniu akcji zapadnie we wrześniu, jeśli pogoda i skala problemu będą tego wymagać.