niezalezna.pl • Czwartek [26.02.2009, 16:41:11] • Polska

GESZEFTY WSPÓLNIKÓW BIELECKIEGO

Spółka Unicredit, właściciel banku Pekao SA, była zamieszana w afery finansowe we Włoszech - pisze "Gazeta Polska".

Polska to nie pierwszy kraj, który ucierpiał ostatnio w wyniku skomplikowanych manipulacji finansowych. Podobna afera miała miejsce we Włoszech, a jej negatywnym bohaterem była spółka Unicredit – właściciel banku Pekao SA.

W sierpniu 2007 r. instytucja Consob (włoski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego) ukarała grzywną dwie spółki należące do UniCredit: UniCredit Banca Mobiliare (UBM) i Unicredit Banca d’Impresa. Kara wyniosła łącznie 780 tys. euro i była reakcją na nieprawidłowości proceduralne w handlu instrumentami pochodnymi - czytamy w "GP".

Władze grupy UniCredit – na czele z jej prezesem Alessandro Profumo – próbowały odwoływać się od tej decyzji, ale na początku grudnia 2008 r. sąd apelacyjny w Mediolanie odrzucił protest wspólników Bieleckiego. Jak podała agencja Reuters – sędziowie określili działania prezesa Profumo przeciw Consob jako „niedopuszczalne”.

Z kolei 15 października 2007 r. ukazał się w telewizji RAI 3 program, ukazujący kulisy sprzedaży instrumentów pochodnych firmom we Włoszech. Derywaty oferował UniCredit. Miały one być zabezpieczeniem na wypadek wzrostu stóp procentowych. Okazało się jednak, że w wyniku podpisania umów firmy nie tylko nic nie zyskały, ale i poniosły ogromne straty, szacowane na 1-2,5 mld euro. Jak wynikało z programu – w proceder zamieszany był też bank inwestycyjny JP Morgan, doskonale znany w Polsce z dziwnych raportów analitycznych i „toksycznych” opcji walutowych. W materiale zamieszczono też nagranie z ukrytej kamery, przedstawiające pracownika Unicredit, który próbuje sprzedać biznesmenowi derywatywy, wprowadzając go w błąd co do rzeczywistego ryzyka ich stosowania.

Kłopoty z instrumentami finansowymi UniCredit ma we Włoszech prawie 13 tys. firm. Jak stwierdzili w rozmowie z prawicowym włoskim tygodnikiem „Panorama” przedstawiciele organizacji Adusbef (zajmującej się obroną praw klientów instytucji finansowych) – banki w Italii sprzedawały instrumenty pochodne w porozumieniu z wielkimi międzynarodowymi bankami inwestycyjnymi. Straty włoskich przedsiębiorców liczone są w miliardach euro.

Więcej w tygodniku "Gazeta Polska"

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/8581/