Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie przeprowadzili kontrolę w małym lokalu usługowo-handlowym znajdującym się na osiedlu mieszkaniowym w Policach. Mundurowi zmuszeni byli do użycia siły po bezskutecznym wezwaniu do dobrowolnego otwarcia drzwi. W lokalu znajdowały się 3 osoby.
Zabezpieczyliśmy 3 klasyczne automaty i 5 stanowisk komputerowych do gier hazardowych, router, telefon i gotówkę 160 zł.
Kary pieniężne za nielegalne automaty
Urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew obowiązującym przepisom jest przestępstwem, za które grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do trzech lat. Organizatorom nielegalnych gier na automatach, a także w określonych przypadkach właścicielom lokali, w których te gry są urządzane, grożą również kary pieniężne w wysokości 100 tys. złotych za każdy nielegalny automat.
Ryzyka związane z nielegalnymi grami hazardowymi
Gry na automatach do gier stanowią jedną z najbardziej uzależniających i społecznie niebezpiecznych form hazardu. Wprowadzenie monopolu państwa w tym zakresie pozwala na lepszą ochronę osób grających np. poprzez wprowadzenie regulaminu odpowiedzialnej gry. Poza tym zorganizowanie gier na automatach w legalnych salonach gier gwarantuje legalność oferowanych gier i nie naraża graczy na odpowiedzialność karną związaną z udziałem w nielegalnym hazardzie.
Na rynku nielegalnych gier na automatach pojawiły się automaty tzw. wiedzowe, które według organizujących ten przestępczy proceder mają służyć do sprawdzenia poziomu wiedzy posiadanej przez gracza. W rzeczywistości są to zwykłe automaty do gier, w których oprócz możliwości uzyskiwania punktów za odpowiednią kombinację (konfigurację) wirtualnych bębnów, czy też wirtualnych kart, wprowadzono elementy wiedzy. Jednak aby odpowiedzieć na pytanie, w celu dalszej kontynuacji gry na automacie, nie trzeba wykazać się wiedzą specjalną. Wprowadzony do automatów element wiedzy ma na celu maskowanie rzeczywistego charakteru gier urządzanych na automacie.
Zgłoś hazard
Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać:
• telefonicznie na numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS – 800 060 000
• za pomocą elektronicznego formularza: Elektroniczny formularz zgłoszeniowy (link otwiera nowe okno)
• mailowo na adres: powiadomKAS@mf.gov.pl
Maciej Koniuszewski
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie