iswinoujscie.pl • Wtorek [01.04.2025, 11:36:57] • Świnoujście

Spacerować można, ale bez wchodzenia na wydmy. Ogrodzenie przy kładce w Świnoujściu i zapowiedź surowych kar

Spacerować można, ale bez wchodzenia na wydmy. Ogrodzenie przy kładce w Świnoujściu i zapowiedź surowych kar

fot. Sławomir Ryfczyński

Kładka przy plaży w Świnoujściu wciąż dostępna dla spacerowiczów, ale pojawiła się nowość – wzdłuż niej stanęło niskie ogrodzenie z naturalnego drewna. Urząd Morski zdecydował się na ten krok, by uniemożliwić wejście na wydmy, które są obszarem chronionym. Kara za łamanie zakazu? Może być dotkliwa.

Znana i lubiana kładka spacerowa w Świnoujściu, ciągnąca się na wydmie tuż przy plaży, nadal służy mieszkańcom i turystom – nic się w tej kwestii nie zmieniło. Można nią swobodnie spacerować, ciesząc się widokami i zachodami słońca. Jednak od niedawna pojawił się nowy element: wzdłuż kładki, po stronie wydm, zamontowano niskie ogrodzenie z naturalnego drewna.

To reakcja na notoryczne przypadki wchodzenia na wydmy – mimo zakazu, wiele osób opuszczało kładkę i spacerowało po chronionym terenie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji dla przyrody. Urząd Morski postanowił działać i zamontował ogrodzenie, które nie tylko fizycznie utrudnia zejście, ale również symbolicznie przypomina o zakazie i odpowiedzialności.

Jak podkreślają zarówno Urząd Morski, jak i władze miasta, wejście na wydmy jest surowo zabronione i może skutkować wysokimi karami. O szczegóły zapytaliśmy Urząd Morski w Szczecinie, który odpowiedział:

Spacerować można, ale bez wchodzenia na wydmy. Ogrodzenie przy kładce w Świnoujściu i zapowiedź surowych kar

fot. Sławomir Ryfczyński

Płotki, wykonane przez naszych pracowników z drewna, pochodzącego z naszych zasobów, zostały posadowione w miejscach newralgicznych kładki, o największym natężeniu ruchu, ich zadaniem jest wygrodzić wydmy, czyli wskazać spacerowiczom miejsca, na które nie powinni wchodzić. Trwają jeszcze także uzgodnienia z Miastem Świnoujście w sprawie ewentualnej wymiany tego ogrodzenia na słupki z liną okrętową, które nasi pracownicy mogliby wykonać, po przekazaniu nam zakupionych materiałów. Na razie nie mamy w planie stawiania czy wymiany ogrodzenia w innych miejscach, oczywiście, pomijając doraźne działania, gdyby coś uległo zniszczeniu.

W stosunku do osób, które wchodzą na wydmy (przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz), mamy prawo przeprowadzić postępowanie mandatowe (z kodeksu wykroczeń). Wysokość kary może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych, choć zaczynamy zazwyczaj od pouczenia (statystycznie, rocznie ok. 1500 pouczeń).

Przez cały rok wykonujemy zadania, związane z patrolowaniem plaż i pasa technicznego, a w szczególności w sezonie letnim, czyli od połowy czerwca do końca sierpnia. Przypominamy także o tym, że o przypadkach zaobserwowania niszczenia wydm, oprócz naszych służb ochrony wybrzeża, można także powiadomić policję lub straż miejską - to także są służby uprawnione do nałożenia mandatu za wchodzenie na wydmy -
informuje Ewa Wieczorek naczelnik BDU - rzecznik prasowy UMS z Biura Dyrektora Urzędu, Urząd Morski w Szczecinie.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/85115/