iswinoujscie.pl • Środa [26.03.2025, 08:30:32] • Świnoujście
Święto Komunikacji Autobusowej

Kadr z filmu TVP Miasta - Świnoujście 75 Świnoujście, ul. Michała Roli Żymierskiego( fot. Archiwum
)
Inauguracja powojennej komunikacji w Świnoujściu nastąpiła 1 maja 1957 r. Na trasy wyjechały wówczas trzy autobusy marki Star N52. Kolejne autobusy dostarczano od 1960 roku. Były to już pojazdy marki SAN - najpierw w wersji H01B, następnie H25B, H27B oraz H100B, które dominowały w komunikacji miejskiej w Świnoujściu przez kolejne dwie dekady.
Pierwsze dwa Jelcze "ogórki" dotarły do Świnoujścia w połowie lat 70. Była to wersja miejska autobusu oznaczona symbolem 272 Mex.
Pojazdy otrzymały numery taborowe 1 i 17. Kierowano je do obsługi linii nr 6.
W archiwach TVP zachował się dokumentalny film "Miasta - Świnoujście 75", gdzie na ówczesnej ulicy Michała Roli Żymierskiego w trakcie wywiadu z Jerzym Filipowiczem, ówczesnym Naczelnikiem Miasta Świnoujście dostrzec możemy przejeżdżającego Jelcza.

Pocztówka KAW fot. J. Makarewicz Świnoujście, ul. Armii Czerwonej( fot. Archiwum
)
Wzmożone przewozy w okresie letnim na linii nr 6 łączącej przejście graniczne z przeprawą promową spowodowały podjęcie decyzji o przekazaniu ze Szczecina przyczepek Jelcz PO-1.
Takie zestawy w późniejszych latach kursowały także na linii 8 do Międzyzdrojów.
Zdjęcie z widoczną przyczepą na przystanku przy ul. Armii Czerwonej uwiecznione zostało na pocztówce Krajowej Agencji Wydawniczej.

Andrzej Ryfczyński Świnoujście, dworzec PKS( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
)
Wraz z przyczepami Świnoujście otrzymało także jedynego Jelcza 043. Była to międzymiastowa wersja autobusu eksploatowana głównie w przedsiębiorstwach PKS z większą ilością miejsc siedzących i ręcznie otwieranymi drzwiami. Autobus obsługiwał linie 5 i 7 po prawej stronie miasta.
Jednocześnie był najdłużej eksploatowanym w Świnoujściu "ogórkiem", bowiem po przebudowaniu służył jeszcze jako pogotowie techniczne.