Od 10 lat w regionie
Zachodniopomorska Karta Seniora i Zachodniopomorska Karta Rodziny dostępne są od 10 lat. Do tej pory Urząd Marszałkowski wydał w sumie 55 461 kart, w tym 18 637 kart dla wielodzietnych rodzin i 36 824 karty dla seniorów.
W roku 2024 wydano 7 504 nowych kart. To o 976 kart więcej niż w roku 2023.
W programie obecnych jest ponad 200 instytucji i firm, a dokumenty uprawniają do zakupu tańszych biletów wstępu do kina, teatru (np. Teatr Polski w Szczecinie), opery (Opera na Zamku), instytucji kultury (np. Muzeum Narodowe w Szczecinie), a także do korzystania ze zniżek w hotelach, lokalach gastronomicznych czy rabatów na zakup sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. W bazie są też partnerzy spoza regionu – głównie przedstawiciele branży turystycznej (Giżycko, Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba itp.). Karty cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród seniorów.
– Cieszymy się z każdej wydanej karty, bo to oznacza, że ich posiadacze chcą aktywnie spędzać czas, korzystając z oferty kulturalnej, edukacyjnej, rekreacyjnej i społecznej. Zachęcamy mieszkańców województwa do składania wniosków w miejscu zamieszkania, a potencjalnych partnerów do dołączenia do naszego programu. To korzyść obopólna – mówi Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Gdzie wyrobić karty?
Przyznanie karty następuje na podstawie wniosku złożonego w jednostce organizacyjnej samorządu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, np. w urzędzie gminy lub miasta lub w ośrodku pomocy społecznej.
Mieszkańcy Szczecina i Koszalina mogą składać wnioski o wydanie zachodniopomorskich kart za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (Szczecin) lub Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie.
Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty jego złożenia.
Zachodniopomorska Karta Seniora oraz Karta Rodziny są ważna wraz z dowodem osobistym.
Dla kogo karta?
Posiadacz Zachodniopomorskiej Karty może korzystać z ciekawej oferty zniżek w całym regionie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dokumenty wydawane są bezterminowo i bezpłatnie.
Zachodniopomorska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek od 60 roku życia.
Z kolei Zachodniopomorską Kartę Rodziny mogą otrzymać rodzice z minimum dwojgiem dzieci w wieku do 18 roku życia lub 26 roku życia w przypadku kontynuowania nauki, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub dzieci, które otrzymały stypendia naukowe. Karty dostępne są też dla rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
Region Przyjazny Rodzinie
Zachodniopomorskie Karty to jeden z elementów działań realizowanych w ramach Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2027 pt. „Region Przyjazny Rodzinie”. Oprócz systemu kart, ROPS z sukcesem wdraża nowatorskie i innowacyjne rozwiązania w pracy z rodziną (np. projekt Prolog Rodzinny), organizuje szkolenia i warsztaty dla kadry podmiotów pracujących z rodziną i na rzecz rodziny, rozwija system pieczy zastępczej zgodny z ideą deinstytucjonalizacji.
Więcej informacji:
target=_blank>rodzina.wzp.pl/zachodniopomorska-karta-seniora/
Biuro Prasowe
Emilia Wolf
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego