Wkrótce do statku zaczynają się wlewać setki ton wody, odcinając drogę pozostałym. 24 stycznia o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu, porozmawiamy o tych wydarzeniach z Adamem Zadwornym, autorem znakomitego reportażu "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" (Wydawnictwo Czarne) . Rozmowę poprowadzi historyk i publicysta dr Piotr Oleksy. Na spotkanie, otwierające nowy cykl literacki Archipelag Idei w ms44, wstęp wolny, zapraszamy
Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć – wyłącznie załoga. Próbując ustalić, co się stało, przegląda stare akta, szuka ocalałych marynarzy, rozmawia z rodzinami ofiar i ekspertami, dociera nawet do ówczesnych decydentów. Interesuje go nie tylko przebieg katastrofy, którą odtwarza niemal minuta po minucie, ale także mozolne śledztwo w tej sprawie i skrywana historia promu. Zawinił wiatr, zły stan techniczny, błędy załogi, a może coś innego? Dlaczego kapitan zadecydował, że pójdzie na dno ze swoim statkiem? Komu najbardziej zależało na ukryciu prawdy? I dlaczego nawet dzisiaj tak trudno się do niej zbliżyć?
Wydarzenia ze styczniowej nocy 1993 r. obrosły plotkami, legendami, niedopowiedzeniami. A wielu ludzi, mieszkających nad morzem lub związanych z nim zawodowo doskonale pamięta tę noc. Mimo, że miałem wtedy zaledwie siedem lat, to nadal pamiętam ten wiatr, sztorm i ponurą atmosferę gdy rano radio podało informację o katastrofie. Zadworny postarał się odtworzyć wydarzenia z pokładu, pokazał szerszy kontekst historii statku i funkcjonowania żeglugi, opisał śledztwa, dochodzenia i procesy związane z katastrofą, a na koniec zmierzył się z plotkami i legendami. Książka napisana bardzo żywo, lecz językiem precyzyjnym, bez egzaltacji. A mimo to jest to lektura dla ludzi o mocnych nerwach, bo groza katastrofy i tragedia ludzkich losów przytłaczają. Książkę polecamy, a kto może nich przybywa 24 stycznia do galerii ms44. W ten sposób rozpoczniemy również świnoujską edycję literackiego cyklu Archipelag Idei.
Adam Zadworny (ur. 1967) – dziennikarz, reporter, od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku, Bałuka jestem…, Szpiedzy w Szczecinie i Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak (wraz z Marcinem Górką), współautor alternatywnego przewodnika Zrób to w Szczecinie. Jego reportaże znalazły się w zbiorach Z Archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku, Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza i w trzech tomach z cyklu Wszystkie barwy PRL-u: Szpiedzy, zamachowcy, terroryści, Szare na złote, czyli Polak potrafi oraz Oszuści, zabójcy i złodzieje. Laureat kilku nagród dziennikarskich, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej – Pomorze Zachodnie oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż historyczny Dziki Zachód – Uznam. W 2008 roku nominowany do nagrody MediaTory za serię reportaży Nangar Khel – tak było (wraz z Marcinem Kąckim i Marcinem Górką).
Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu”. Autor książek Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”, oraz Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”.
Zapraszamy 24 stycznia o godzinie 18.00, do Galerii Sztuki Współczesnej ms44, Armii Krajowej 13, Świnoujście, wstęp wolny
Galeria ms44