iswinoujscie.pl • Wtorek [21.01.2025, 08:47:50] • Polska

Służby będą dbały o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

20 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe. Nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwali m.in. funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, a także organizacje ratownicze, takie jak GOPR i TOPR. Ostatnie województwa zakończą ferie 2 marca.

Ferie zimowe to dla służb podległych MSWiA czas szczególnie wytężonych działań. Policja zadba o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych na drogach i stokach narciarskich, a strażacy sprawdzają czy w obiektach wypoczynkowych są przestrzegane przepisy przeciwpożarowe.

Działania Policji podczas ferii

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających podczas ferii będą czuwali funkcjonariusze Policji. Większa liczba turystów, a także osób spędzających czas na zewnątrz wymaga szczególnej dbałości o ich bezpieczeństwo. W sezonie zimowym bezpieczeństwa na stokach w Polsce będzie strzec około 130 policjantów w patrolach narciarskich.

Policjanci będą obecni m.in.:

· na stokach narciarskich;

· w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, takich jak: ośrodki rekreacyjno – wypoczynkowe, hotele;

· w miejscach organizowania różnego rodzaju imprez, wydarzeń kulturalnych, sportowych z udziałem większej liczby osób, w tym tzw. plenerowych;

· w środkach publicznej komunikacji zbiorowej, na dworcach kolejowych, autobusowych, portach lotniczych.

W związku z wyjazdami wypoczynkowymi zwiększy się ruch na polskich drogach. Policja będzie wspierała kierowców w bezpiecznym i sprawnym dotarciu do celu podróży m.in. poprzez:

· nadzór nad głównymi drogami prowadzącymi do miejsc wypoczynku;

· kontrole stanu trzeźwości kierowców;

· egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości.

Około 340 punktów kontroli autobusów

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, pod którymi można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Punkty kontroli są na terenie całego kraju.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości oraz stan psychofizyczny.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z

wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na kontrolę.

Wykaz punktów kontroli: policja.pl/pol/aktualnosci/255259,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-ferie-2025.html

Funkcjonariusze będą też prowadzić działania informacyjno-edukacyjne i profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Jednocześnie na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

PSP prowadzi działania kontrolne i edukacyjne

Podczas ferii zimowych Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny podejmuje działania w ramach kampanii „Bezpieczne Ferie". Akcja, realizowana na terenie całego kraju ma na celu zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem. W działaniach, w akcji „Bezpieczne ferie 2025", zaangażowanych będzie 30 tys. strażaków.

„Bezpieczne Ferie 2025" to nie tylko działania kontrolne i edukacyjne, ale również przypomnienie o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Główne tematy akcji to m.in:

· zagrożenia związane z zamarzniętymi akwenami;

· zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania w przypadku pożaru czy wypadku.

W celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży strażacy w okresie poprzedzającym wakacje letnie i ferie zimowe prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynkowych. W latach 2021-2023 komendy Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziły łącznie ponad 7,7 tys. kontroli (ponad 2,5 tys. rocznie), obejmujących ponad 12,5 tys. obiektów (ponad 4 tys. rocznie).

Pomoc w górach i na szlakach turystycznych

Sezon turystyczny w polskich górach trwa cały rok, jednak okres ferii zimowych charakteryzuje się większą liczbą osób, zainteresowanych przede wszystkim „białym szaleństwem".

Osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo w górach, pomoc udzielana jest niezwłocznie, dzięki stałym dyżurom ratowników górskich TOPR i GOPR, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że obecność ratowników w górach nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego podejścia do planowanych aktywności.

MSWiA jest odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach górskich. Realizuje ten obowiązek poprzez coroczne zlecanie specjalistycznym organizacjom ratowniczym (TOPR i GOPR) zadania zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach. W 2025 r. w ustawie budżetowej na ten cel zaplanowano ponad 34 mln zł.

Pamiętaj!

Dobrze przygotuj się do wyprawy w góry. Regularnie sprawdzaj warunki pogodowe. Poinformuj innych o wyjściu, a także nie przeceniaj swoich umiejętności. Apelujemy, aby w przypadku zagrożenia zawsze poprosić o pomoc.

Zadzwoń na numer alarmowy 112, by uzyskać szybką i skuteczną pomoc.

Wydział Prasowy
Departament Komunikacji Społecznej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/84476/