Do tej pory w Świnoujściu dyżurowały na co dzień dwa zespoły ratownictwa medycznego – jeden podstawowy (z dwoma ratownikami medycznymi) i jeden specjalistyczny (z dwoma ratownikami medycznymi i lekarzem). Trzeci pojawiał się tylko sezonowo – w okresie od 1 czerwca do końca września. Mieszkańcy i lokalni samorządowcy od lat zabiegali o to, aby karetka sezonowa funkcjonowała w mieście także poza wakacjami. Udało się to dopiero w tym roku po aktualizacji przez wojewodę zachodniopomorskiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym regionie.
- O potrzebie uruchomienia trzeciej całorocznej karetki w Świnoujściu usłyszałem już w pierwszych dniach pracy po objęciu urzędu i obiecałem zająć się tym tematem priorytetowo – przyznaje Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – Świnoujście ma wyjątkowe położenie na wyspie, znajduje się na krańcu województwa, tu funkcjonuje terminal i gazoport, miasto odwiedza wielu turystów. Jeśli dwóch pacjentów trzeba było w tym samym czasie przewieźć do szpitala w Szczecinie czy Gryficach, wówczas Świnoujście zostawało na kilka godzin bez zabezpieczenia medycznego. Kolejni potrzebujący pomocy musieli czekać na przyjazd karetki z Międzyzdrojów lub Wolina, a wszyscy wiemy, że w takich sytuacjach liczy się każda minuta.
Świnoujskie zespoły ratownictwa medycznego rocznie realizują prawie 5 tys. wyjazdów. Trzeci całoroczny ambulans zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Może skrócić czas oczekiwania na pomoc nawet o kilkadziesiąt minut. Karetka jest już gotowa do wyjazdów. Stacjonuje w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Świnoujściu przy ul. Mieszka I. Zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 o północy.
- Tak jak każdy nasz ambulans podstawowy jest to pojazd marki Mercedes Benz, w którym znajdziemy najnowocześniejszy sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Na wyposażeniu ma m.in. defibrylator, respirator oraz autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej wykorzystywaną w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Pomocy udzielać będzie skład podstawowy czyli dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu.