iswinoujscie.pl • Wtorek [05.11.2024, 13:03:00] • Świnoujście

Kronikarskie wycinki część 2

Kronikarskie wycinki część 2

Autor zdjęcia Andrzej Ryfczyński - Autobusy SAN na placu Wolności (przełom lat 50/60).( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Wycinki z kronikarskich annałów Świnoujścia część 2. Historia miasta to suma różnych odnotowywanych wydarzeń, ludzkich postaw i działań, zbiorowego wysiłku w tworzeniu wspólnych dóbr. To statystyki i dane, nieprzewidziane zdarzenia oraz planowane realizacje, to też znaczące postaci, które odegrały miastotwórczą rolę. Przeglądając, wybierając, opracowując, weryfikując i uzupełniając zapiski świnoujskiego historyka Andrzeja Wrońskiego o informacje archiwalne warto się podzielić faktami nieznanymi, zapomnianymi lub też mało znanymi dla części mieszkańców. Taka wycinkowa historia miasta w przysłowiowej „pigułce” daje pewną wiedzę i rysuje obraz Świnoujścia na przestrzeni lat. Poniżej kolejne już wybrane i jak się wydaje interesujące informacje.

Lipiec 1957 r. Uruchomiono w Świnoujściu miejską komunikację autobusową. Wprowadzono trzy linie autobusowe obsługiwane przez trzy autobusy marki „San”.

28 sierpnia 1959 r. podjęta została uchwała Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie o ponownym włączeniu Warszowa do Świnoujścia (wykonano ją od 1 stycznia 1960 r.)

Kronikarskie wycinki część 2

Prom „Jens Kofoed” – foto z wydawanego w Paryżu „Tygodnika Polskiego”( fot. Archiwum autora )

Sierpień 1959 r. W Świnoujściu otwarto kawiarnię „Gryfia” , a w lipcu 1960 r. restauracje i kawiarnię „Albatros”. W tym czasie rozpoczęto też modernizację świnoujskiego kina „Rybak” (zakończoną ją w 1960 r.)

3 marca 1960 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie o utworzeniu Wolińskiego Parku Narodowego. Oficjalne otwarcie Wolińskiego Parku Narodowego miało miejsce 22 maja 1960 r.

14 czerwca 1960 r. odbył się pierwszy kurs sezonowego ekspresu „Błękitna Fala” łączącego Świnoujście z Warszawą.

Kronikarskie wycinki część 2

Festiwal FAMA z 1967 r. – foto Andrzej Ryfczyński( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

We wrześniu 1960 r. w kompleksie budynków przy ul. Piastowskiej 55 w Świnoujściu rozpoczął się pierwszy rok szkolny w utworzonej właśnie Zasadniczej Szkole Rybołówstwa Morskiego (267 uczniów w 6 klasach pierwszych)

Od 4 do 10 czerwca 1962 r. wiele uciechy sprawił mieszkańcom pierwszy w dziejach polskiego Świnoujścia cyrk. Ze Zjednoczenia Przedsiębiorstw Rozrywkowych w Warszawie pomimo trudności z przeprawą promowa przyjechał na wyspę cyrk „Wisła” pod dyrekcją Mary Kasparkowej.

1 stycznia 1963 r. działalność rozpoczęło Przedsiębiorstwo Miejskie Żegluga Świnoujska. Tego dnia powstała też Stacja Ujściowa i Synoptyczna Państwowego Instytutu Hydrologiczno Meteorologicznego z Laboratorium Chemicznym, przekształcona ze Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej powstałej 1 lipca 1946 r.

30 maja 1963 r. w Domu Kultury w Świnoujściu z grupą słuchaczy spotkała się pisarka Wisława Szymborska (poetka, eseistka i tłumaczka została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1996 r – przypis kronikarza)

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/83775/