iswinoujscie.pl • Piątek [01.11.2024, 16:02:06] • Szczecin

straty.pl - inauguracja programu społecznego

straty.pl - inauguracja programu społecznego

fot. Marcin Górka

Konferencją prasową w siedzibie Oddziału IPN w Szczecinie zainaugurowano ogólnopolski program społeczny straty.pl. To baza ofiar i represjonowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej, którą każdy może teraz uzupełniać, także online.

Podstawowym celem programu straty.pl jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939-1945.

Mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat od czasu zakończenia drugiej wojny światowej rozmiar niemieckich represji i bilans nieodwracalnych strat osobowych wśród obywateli polskich nie został dokładnie opisany i ustalony. Do dziś nie znamy faktycznej liczby ofiar działań wojennych i okupacji, nie znamy ich nazwisk. Polskie ofiary nadal pozostają anonimowe.

straty.pl - inauguracja programu społecznego

fot. Marcin Górka

- Każdy z nas może z jednej strony odnaleźć w stworzonej przez IPN ogólnodostępnej bazie danych informacje o np. członkach swoich rodzin, którzy podlegali represjom niemieckim w czasie II wojny światowej. Z drugiej strony, jeśli takich informacji nie ma, każdy z nas może je uzupełnić on line lub wypełniając tradycyjną ankietę - wyjaśniał podczas konferencji prasowej dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński, zachęcając do korzystania z bazy i wyszukiwania dokumentów o represjonowanych, dzięki którym można będzie uzupełniać bazę na stronie straty.pl

straty.pl - inauguracja programu społecznego

fot. Marcin Górka

Bo ogólnodostępna baza danych o ofiarach i osobach represjonowanych, otwiera możliwości odnalezienia po wielu latach informacji o zaginionych w czasie wojny, poznania prawdy o ich ostatnich chwilach, dotarcia do dokumentów, które wcześniej dostępne były tylko dla wąskiego grona zainteresowanych historyków.

Dzięki zebraniu informacji w jednym miejscu w formie bazy danych (kartoteki osobowej) – możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która do tej pory w większości opiera się na danych szacunkowych oraz przedstawienie całości strat w rozbiciu na ich poszczególne przyczyny. Do bazy wprowadzane są informacje o ofiarach (osobach, które poniosły śmierć w wyniku bezpośrednich działań wojennych lub represji) oraz o osobach represjonowanych (więzionych, wywiezionych na roboty, wysiedlonych, zmuszonych do ukrywania się, dzieciach pozbawionych opieki). Do tej pory w bazie na straty.pl znalazły się informacje o ponad 5,5 mln poszkodowanych przez Niemcy w czasie wojny Polaków, także innych narodowości m.in. Żydów czy Białorusinów.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/83737/