Uroczystość tzw. palenia blach jest symbolicznym początkiem budowy okrętu projektu 258/6, inicjującym etap prefabrykacji kadłuba. Dla przyszłego okrętu przewidziana została nazwa ORP Czajka i nr burtowy 606.
Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Razem z prototypowym okrętem całej serii ORP KORMORAN (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP ALBATROS (602) i ORP MEWA (603), służącymi już w gdyńskim 13 Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
***
Przyszyły ORP Czajka będzie już czwartą w historii polskiej Marynarki Wojennej jednostką noszącą to imię. Pierwszy okręt był trałowcem, który wszedł do służby 1 marca 1921. Wejście kolejnej jednostki do linii to data 10 lutego 1936 roku. Był to trałowiec redowy typu Jaskółka z okresu międzywojennego i II wojny światowej, oryginalnie klasyfikowany jako minowiec. Kolejny okręt noszący imię „Czajka” to już lata 60-te, a konkretnie 23 czerwca 1967 roku, gdy wszedł do służby, jako jeden z dwunastu trałowców bazowych projektu 206F, głęboko zmodernizowany do klasy niszczyciela min proj. 206FM. Został wycofany ze służby 8 grudnia 2021 roku i bezpośrednio zastąpiony przez trzy nowoczesne niszczyciele min projektu 258 typu Kormoran II.