iswinoujscie.pl • Piątek [04.10.2024, 15:12:50] • Międzyzdroje
Zrównoważony rozwój: ekologiczna akcja w Międzyzdrojach
fot. Zielone Międzyzdroje sp. z o.o.
30 września 2024 roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, mieszkańcy gminy Międzyzdroje mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej inicjatywie ekologicznej „Zrównoważony rozwój – szansa, nadzieja, przyszłość”. Wydarzenie zorganizowały cztery podmioty – Gmina Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy oraz spółki: Nowe Centrum i Zielone Międzyzdroje.
Wspólna inicjatywa miała cel, by zaktywizować lokalną społeczność oraz - przede wszystkim - podnieść świadomość ekologiczną starszych i młodszych mieszkańców gminy. Włączyli się do niej Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wraz z zastępcą, Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz prezesi dwóch lokalnych spółek.
fot. Zielone Międzyzdroje sp. z o.o.
Tak wygląda edukacja ekologiczna w praktyce
Podczas wydarzenia, zarówno najmłodsi, jak i dorośli mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu specjalnie przygotowanych aktywnościach edukacyjnych. Organizatorzy skupili się przede wszystkim na tym, by uzmysłowić wpływ postępu technologicznego na wzrost ilości odpadów oraz konieczności podejmowania właściwych działań na rzecz ochrony środowiska. Jednym z ważniejszych elementów akcji była możliwość wymiany przyniesionych elektroodpadów na ekologiczne torby, worki i plecaki zakupione przez spółkę Zielone Międzyzdroje. Miało to stanowić symboliczną zachętę do zamiany jednorazowych produktów na wielorazowe.
Dlaczego to takie istotne? Dzisiejsze wyzwania - związane z ochroną środowiska - wymagają od nas zmiany nawyków konsumenckich. Produkcja plastiku, a zwłaszcza jednorazowych toreb, przyczynia się do degradacji ekosystemów, zanieczyszczenia wód oraz emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Długowieczność plastiku sprawia, że jego rozkład może trwać setki lat, co czyni go jednym z najgroźniejszych odpadów na świecie. Dlatego edukacja mieszkańców na temat recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów jest nieodzownym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. To jeden z priorytetów działań spółki Zielone Międzyzdroje.
fot. Zielone Międzyzdroje sp. z o.o.
6000 krokusów na wiosnę – ekologiczna ozdoba Międzyzdrojów
Najbardziej widowiskowym elementem wydarzenia było wspólne sadzenie aż 6000 cebulek krokusów, które wiosną pokryją tereny miasta i gminy kwiecistymi dywanami. Cebulki sadzono w różnych miejscach, przygotowanych wcześniej przez spółkę Zielone Międzyzdroje, której pracownicy zadbali o odpowiednie warunki dla nowych roślin. Wiosenne kwiaty będą nie tylko estetyczną ozdobą, ale także przypomnieniem o potrzebie dbania o lokalne środowisko naturalne.
Nasz cel na przyszłość - zmniejszenie ilości odpadów
Akcja „Zrównoważony rozwój – szansa, nadzieja, przyszłość” przyciągnęła wielu mieszkańców, w tym dzieci i młodzież. Natomiast obecność lokalnych władz udowodniła, że działania na rzecz środowiska są priorytetem również dla samorządowców i instytucji działających na terenie gminy.
Jednak największym sukcesem była przede wszystkim aktywność najmłodszych. Dzieci angażowały się zarówno w sadzenie krokusów, jak i wymianę odpadów. Ich długofalowa edukacja ekologiczna – prowadzona tak, jak w Międzyzdrojach, od najmłodszych lat - może przynieść wiele korzyści dla przyszłych pokoleń.