iswinoujscie.pl • Poniedziałek [07.10.2024, 17:37:49] • Świnoujście

Takiego tematu jeszcze nie było – czy w nadmorskim mieście powinny się brudzić buty?

Takiego tematu jeszcze nie było – czy w nadmorskim mieście powinny się brudzić buty?

fot. Sławomir Ryfczyński

Turystyczne małżeństwo, które odwiedziło wiele miast w Polsce, zauważyło nietypowe zjawisko w Świnoujściu – na spacerze po świnoujskich chodnikach ich obuwie szybko zabrudziło się w sposób, jakiego nie doświadczyli nigdzie indziej. Zdaniem turystów, w innych miejscowościach takiego problemu nie mieli, nawet spacerując po bardziej zatłoczonych i obleganych trasach. Jednak na deptaku Bohaterów Września, idąc od Placu Wolności, ich buty szybko pokryły się warstwą brudu. Oczywiście ten dzień był deszczowy.

Problem z pozoru dość dziwny, jednak wart refleksji. Czy rzeczywiście coś jest w powietrzu Świnoujścia, co wpływa na zanieczyszczenie miejskich chodników? Turyści wspomnieli o przykładzie innych miast – że tam nawet po długich spacerach buty były zawsze czyste.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, by zapytać o ewentualne przyczyny tego zjawiska. Czy problem może wynikać z dłuższego braku deszczu, przez co kurz z miejskich ulic i chodników kumuluje się bardziej intensywnie? A może jest to kwestia braku odpowiedniego sprzątania? Niegdyś w miastach popularne były polewaczki, które regularnie zmywały ulice i chodniki – dziś takich działań widuje się coraz mniej.

Faktem jest, że turystów zaskoczył brud na butach i byli chętni aby temat nagłośnić. Jakie jest Wasze zdanie? Czy w Świnoujściu rzeczywiście mamy do czynienia z problemem zabrudzenia obuwia na miejskich chodnikach? A może to tylko przypadek?

- W odpowiedzi na Pana maila z dnia 12.09.2024 r. dotyczącego zabrudzonych butów turystów, informuję, iż ulice, chodniki oraz ścieżki rowerowe oczyszczane są 1 raz w miesiącu wg. przyjętego harmonogramu oraz wg zgłaszanych potrzeb. Zgodnie z uchwałą Nr XL/315/2020 RADY MIASTA ŚWINOUJŚCIE z dnia 26 listopada 2020 r. § 4. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń, w tym liści:
1) z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego;
2) z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego - chodnika - położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy.
2. Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnąć zanieczyszczenia wskazane w ust. 1 w sposób niepowodujący utrudnień w ruchu pieszym i drogowym.
3. Usuwanie zanieczyszczeń wskazanych w ust. 1 należy wykonywać ręcznie lub mechanicznie w sposób nieuszkadzający nawierzchni chodnika.
4. Uprzątnięcie błota, śniegu i lodu z części chodnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinno obejmować co najmniej 1,5 m szerokości chodnika, z zastrzeżeniem ust. 5, a w przypadku chodników o równej lub mniejszej szerokości całą ich szerokość.
5. Jeżeli przy chodniku wyznaczone jest przejście dla pieszych, na wysokości tego przejścia chodnik należy oczyszczać na całej jego szerokości -
informuje rzecznik prasowy Jarosław Jaz z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z Urzędu Miasta Świnoujście.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/83279/