“Miasto dzieci świata” będzie przyczynkiem do kolejnego spotkania w ramach Miejsc Literatury. Autorka, Beata Chomątowska, opowie swoją historię na temat Rabki Zdrój, która nie jest ani miejscem z bajki, ani miasteczkiem z horroru. Ile w jej opowieści odnajdziemy swoich rodzinnych miejscowości? A może dowiemy się, że każdy z nas jest trochę z Rabki Zdrój? Startujemy o 16.00. Pytania Autorce zada Krzysztof Lichtblau w Galerii Miejsce sztuki 44.
Powroty na festiwal to coś co napawa nas dumą. Nie inaczej będzie podczas wydarzenia towarzyszącego festiwalowi, kiedy to swoje video-projekcje zatytułowane “Drżące portrety” zaprezentuje Izabella Gustowska. Artystka, która wraz z grupą “Od Nowa” uczestniczyła w pierwszych edycjach festiwalu w latach 70-tych, Profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji i Intermediów zaprezentuje swoją pracę w Tawernie Basenu Północnego o 17.30.
Czy sztuka w latach dwudziestych XXI wieku może nadal mieć ważne przesłanie? Twierdząco na to pytanie odpowiadają studenci IV roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Ich spektakl, który będziecie mogli w ramach prezentacji konkursowej obejrzeć w Miejskim Domu Kultury o 18.15, oparty jest na prawdziwej historii z międzywojennego Wilna. „To nie jest twoje miejsce” to opowieść o wykluczeniu, odmienności i historii, która zatacza krąg. Czy musi? Prawdziwy manifest grupy, który okazał się uczelnianym hitem, zmusi do refleksji także publiczność festiwalu.
Z mnóstwem przemyśleń oraz pytań w głowie wyruszamy w stronę Hali Basenu Północnego. Tam artystki i artyści zaserwują nam dania czasem niezwykle odmienne, ale za każdym razem smakowite. Pierwszą porcję otrzymamy o 20.00, kiedy to na scenie zamelduje się Mateusz Wójcicki, autor tekstów, wokalista i założyciel zespołu Kamuflaże. Na tegorocznej Famie zaprezentuje materiał z repertuaru grupy w oryginalnych autorskich aranżacjach. Mateusz w ubiegłym roku brał udział w warsztatach wokalnych oraz zdobył wyróżnienie w kategorii muzyka za “debiut, po którym idzie fama” i jak widać jurorzy nie mylili się w ocenie Jego twórczości!
Kto inny może nas zabrać do nieba jak nie artysta, który ledwie miesiąc temu ujawnił swój najnowszy singiel właśnie tak zatytułowany? Galecki, bo o nim mowa, wyrwał się z poprzednich ram gatunkowych i odkrył, że po polsku może wyrazić więcej. Kojarzyć możecie go z wrocławskich zespołów Nago oraz Strain, ale na pewno tym razem poznacie jego inną twarz. Zresztą przekonajcie się sami we wtorek o 21.00 jaki z niego kot!
Na koniec prezentacji konkursowych (ale nie muzycznej uczty tego wieczoru!) zapraszamy na spotkanie z Hanią Derej, której jazzowa twórczość jest odzwierciedleniem stanu ducha, emocji, przemyśleń, sytuacji w jakich znajdowała się artystka będąc w ostatniej klasie liceum. Pianistka, która zaczęłą komponować i powiększać materiał koncertowy od Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży CHOJAZZ2022, zaprezentuje Wam swoje kompozycje o 22.00.
Jeżeli kończyć dzień, to należy robić to właśnie w taki sposób! Po dwóch latach przerwy z nowym materiałem powraca kwartet Błoto. Tak naprawdę wracają jesienią, ale dla Festiwalu FAMA nie ma rzeczy niemożliwych i artyści zaprezentują swój album “Grzybnia” przedpremierowo! Będzie to jedna z niewielu okazji, by usłyszeć ich najnowsze dokonania przed jesienią. Dodatkowo koncert będzie okraszony wyjątkowymi wizualizacjami autorstwa Patryka Bosco. Słowa wydają się być zbędne w takiej sytuacji! Do zobaczenia na uczcie dla duszy, która zaspokoi głód każdego. 23.00, Hala Basenu Północnego, obecność obowiązkowa.
Sprawdź program tegorocznej FAMY