W tym roku do wiatrakowego koncertowania zaprosiliśmy Wykonawców, którzy swoim dorobkiem artystycznym uplasowali się w czołówce muzyków polskiej sceny piosenki morskiej.
Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, znani są jako The Shanty Roots. Ich głosy to jak odgłosy sztormów, które niosą opowieści o życiu na falach, o burzliwych przygodach i sercach uwięzionych w żaglowcach.
Marek Szurawski, jest nie tylko dziennikarzem, tłumaczem i szkoleniowcem, ale przede wszystkim żeglarzem i marynistą z pasji. Jako współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego, odegrał kluczową rolę w popularyzacji pieśni morskich w Polsce. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim założył grupę szantową Stare Dzwony, która zapoczątkowała modę na profesjonalne śpiewanie szant w Polsce. Szurawski jest autorem wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej oraz książki „Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców”, znanej w środowisku szantowym jako "Biblia Siurawskiego". Nagrywał cztery kasety i pięć płyt kompaktowych z polskimi wersjami klasycznych szant i pieśni morskich. Jest także laureatem prestiżowej nagrody „Rejs Roku” 2002 za wieloletnie propagowanie żeglarstwa i kultury morskiej.
Filip Dąbrowski, wokalista i gitarzysta, jest znany ze swojej pasji do muzyki i nauki. Poliglota i prezes fundacji WCEEN, Filip jest również szkoleniowcem, autorem i pisarzem, skupiającym się na publikacjach z zakresu szeroko rozumianego autorozwoju i efektywnych metod uczenia się. Fundacja WCEEN, powstała w 2023 roku, kontynuuje działania szkoleniowe, wydawnicze, obozowe i medialne, prowadzone od lat 90., oferując wysokiej jakości szkolenia, wykłady akademickie, turnusy oraz bestsellerowe książki.
Jako członek duetu "Shanty Roots", Filip kontynuuje tradycję marynistycznej muzyki, przynosząc współczesne interpretacje klasycznych szant i pieśni morskich. Jego działalność muzyczna jest ściśle powiązana z edukacyjnymi inicjatywami, które promują rozwój osobisty i skuteczne techniki nauki.
Arek Wlizło, polski muzyk szantowy, żeglarz, kapitan jachtowy, organizator festiwali szantowych, na stałe mieszkający w Kanadzie. Można go spotkać na wielu festiwalach, gdzie występuje zarówno solo jaki i z towarzyszeniem przyjaciół. Na jego solowej płycie, złożonej głównie z autorskich ballad, można usłyszeć Jerzego Porębskiego, Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego oraz muzyków Formacji. W Kanadzie organizuje imprezę polonijną Festiwal Morza. Poza szantami wykonuje blues i poezję śpiewaną. Występuje głównie w USA, Kanadzie i w Polsce. Do świnoujskiego koncertu Arek zaprosił Annę Dębicką oraz Wojtka Maziakowskiego.
Ryszard Muzaj, polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej. Współtwórca programów radiowych i telewizyjnych o tematyce żeglarskiej. Wraz z Jerzy Porębski - Fanpage , Marek Szurawski i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek popularnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony. Żeglarz z zawodu i zamiłowania. Pływał m.in. zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP Zawisza Czarny i na statku Polskiej Akademii Nauk Oceania w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca Marques przyczyniając się m.in. do uratowania ośmiu osób. Koncertował m.in. w Wlk. Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie . Laureat wielu nagród i wyróżnień.
Zespół FORMACJA powstał w 2008 roku, jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych. Repertuaru FORMACJI to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i popularne w Polsce piosenki z kręgu „maritime folk”. Sceniczna żywiołowość uzupełniona ciekawym instrumentarium i wysmakowanymi aranżacjami to niewątpliwie to, co sprawia, że FORMACJA koncertuje od jedenastu lat. Zespół ma na koncie trzy płyty: „Barowe opowieści” (jeszcze jako Gdańska Formacja Szantowa), „Renament” i „Formacja”. Przez lata skład ulegał zmianom, aż w końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki.
The Nierobbers, to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. Zespół koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Grupa ma w dorobku trzy płyty długogrające i występy na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach żeglarskich i turystycznych w Polsce.
Skład zespołu: Tomasz Szuszkiewicz - gitara, śpiew, Marek Kańduła- gitara basowa, gitara, śpiew, Dariusz Myśliński- harmonijka ustna, mandolina, śpiew, Łukasz Zięba- skrzypce, śpiew.
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu