iswinoujscie.pl • Piątek [02.08.2024, 16:25:18] • Świnoujście
Świnoujska godzina „W” po 80 latach od powstańczego zrywu Warszawy
fot. Andrzej Ryfczyński
„Okrągła” rocznica sierpnia 1944 roku stała się okazją do szczególnie uroczystych obchodów w całym kraju. To był prawdziwy narodowy salut oddany ku upamiętnieniu bohaterstwa mieszkańców stolicy Polski. Podniosłe, godne i efektowne były także wydarzenia przygotowane na 1-go sierpnia w Świnoujściu. Powstańczy duch i duma z narodowych bohaterów wypełniła miejsca, w których spotkali się uczestnicy obchodów. A wszystko zaczęło się tuż przed godziną 17.00. Wokół pomnika Bohaterom Walk o Niepodległość zgromadziły się setki świnoujścian i letnich gości miasta. Podniosłym uroczystościom towarzyszyła mundurowa asysta; żołnierzy, harcerzy, policjantów i innych służb.
Paradne wejście kompanii honorowej komendy portu wojennego, uroczyste wciągniecie biało-czerwonej, salwa honorowa. To znamy już z wielu patriotycznych uroczystości w tym miejscu. Inne było tym razem przemówienie szefa władz miejskich. Prezydent Joanna Agatowska nie ograniczyła się do powielanych, wytartych sloganów o bohaterstwie walczących Polaków. Tamtą dziejową sytuację, zjednoczenie jakie charakteryzowało Polaków spod znaku Polski Walczącej odniosła do współczesności. To było wezwanie do budowania jedności w naszej świnoujskiej codzienności.
fot. Andrzej Ryfczyński
Tą jedność dało się wyczuć wyraźnie właśnie w kontekście poczucia historycznego zjednoczenia Polaków stających w obliczu wyzwań historii.
Miejskie obchody 80-tej rocznicy Powstania Warszawskiego nie zakończyły się tym razem na oficjalnej uroczystości. Wieczorem wypełnił się plac wokół, Muszli Koncertowej. Na promenadowej scenie najpierw ustawili się muzycy Orkiestry Wojskowej. W uroczystym koncercie znalazły się utwory wojskowe i patriotyczne nie tylko związane z powstaniem w stolicy. Wzruszająco w tym kontekście zabrzmiało nawet wspólne z mieszkańcami wykonanie znanej pieśni „Morze, nasze morze”.
fot. Andrzej Ryfczyński
Wojskowi nie tylko grali ale i śpiewali. W rolę wokalisty wcielił się m.in. kapelmistrz Piotr Skoczylas. Występ muzyków w mundurach nie zakończył artystycznej części rocznicowego spotkania. Prawdziwe wzruszenia nastąpiły gdy na scenie pojawiał się młodzież z Liceum im. Mieszka I. Grupa pod kierunkiem profesor Iwony Dominiak przygotowała wzruszający spektakl słowno-muzyczny. Młodzi przypominali historyczne fakty przeplatając je piosenkami walczącej stolicy. Wykonawcy nie chcieli tym razem śpiewać sami lecz zaprosić do wspólnego śpiewania swoich słuchaczy. „Warszawskie Dzieci”, najbardziej chyba znana powstańcza piosenka zabrzmiała donośnie i radośnie.