iswinoujscie.pl • Poniedziałek [08.07.2024, 09:42:03] • Świnoujście

Jest krok w sprawie rozwiązania problemu mieszkańców ul. Ludzi Morza i Sołtana

Jest krok w sprawie rozwiązania problemu mieszkańców ul. Ludzi Morza i Sołtana

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Jeśli mieszkańcy ul. Sołtana i Ludzi Morza zgodzą się, to samorząd deklaruje przekazanie gruntu pod nową zabudowę, a jeśli będzie taka konieczność, to go uzbroi. Resztą muszą zając się spółki: Euroterminal i Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Ważna jest zgoda wszystkich mieszkańców na wyjście z patowej sytuacji.

Przypomnijmy, budynki przy ulicy Sołtana oraz Ludzi Morza powstały jako hotele pracownicze na potrzeby zapewnienia miejsc noclegowych dla pracowników rozwijającego się w latach 70-tych przedsiębiorstwa Odra. Po latach mieszkańcy wykupili lokale i stali się ich właścicielami. Według obowiązującego dziś prawa, mieszkają na terenach portowych. Za sąsiadów mają spółki, które prowadzą działalność przeładunkową. Mieszkańcom utrudnia to codzienną egzystencję, a portowym spółkom dalszy rozwój.

W tym tygodniu w Urzędzie Miasta Świnoujście zorganizowano spotkanie w którym uczestniczył m.in Jarosław Siergiej - prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście, Eivind Eidesvik i Katarzyna Buława ze spółki Euroterminal, samorząd reprezentował Arkadiusz Mazepa - Zastępca Prezydenta Świnoujście.

Uzgodniono, że zostanie powołana grupa robocza do rozwiązania problemu, która rozpocznie prace od spotkania się z mieszkańcami, zbadania ich oczekiwań i ostatecznie zaproponuje rozwiązanie, które będzie zaakceptowane przez wszystkich.

Ta sytuacja trwała zbyt długo. Samorząd jest od tego, aby reprezentować interesy mieszkańców i powodować, aby nie czuli się pozostawieni sami sobie. Rozpoczynamy prace od jutra. Strony porozumiały się, że problem należy rozwiązać w taki sposób, aby mieszkańcy tych terenów nie ponieśli krzywdy - mówi Arkadiusz Mazepa, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

- Jestem pełny nadziei, że uda się rozwiązać tę sytuację, a samorząd będzie aktywnie uczestniczył w rozmowach mieszkańców ze spółkami - deklaruje.

W niewielkich szeregowcach przy ulicy Ludzi Morza oraz Sołtana mieszka ponad 60 rodzin. Mieszkania mają od 50 do 70 metrów kwadratowych.

www.swinoujscie.pl

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/82688/