iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.07.2024, 09:01:46] • Polska

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące zmian w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące zmian w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy

fot. Organizator

Czy obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną mogą nadal legalnie przebywać w Polsce? Tak. Przepisy obowiązujące od 1 lipca br. przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r.

Czy obywatele Ukrainy nadal mogą liczyć na wsparcie w postaci zakwaterowania?

Tak, zmienia się tylko forma tej pomocy. Kontynuowana będzie tylko jedna forma zakwaterowania, w obiektach prowadzonych na polecenie wojewodów. Ograniczony został także katalog sytuacji, w których taka forma wsparcia może zostać udzielona całkowicie bezpłatnie.

Czy nadal mogę otrzymać świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy po 1 lipca?

Nie. 30 czerwca br. zakończy się okres, za który można otrzymać wsparcie na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Świadczenie to miało charakter nadzwyczajny i z czasem utraciło swoje pierwotne znaczenie.

Nadal udzielam zakwaterowania i wyżywienia osobom, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Do kiedy mogę jeszcze złożyć wniosek o rekompensatę poniesionych kosztów?


Do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Wnioski złożone w tym okresie będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące zmian w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy

fot. Organizator

Dlaczego zrezygnowano z tego świadczenia?

W ostatnich miesiącach maleje liczba wnioskodawców o to świadczenie, a pula wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania rośnie. Właściwe jest więc kontynuowanie jednego systemu wsparcia w zakresie zakwaterowania, który w znacznie większym stopniu może być monitorowany przez organy administracji publicznej w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Co z osobami, które będą potrzebowały wsparcia po wejściu w życie nowych przepisów?

Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia mogą się zgłaszać do właściwego miejscowo wojewody, który udzieli im pomocy. Wskaże im wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania, dostosowanym do potrzeb danego uchodźcy. Można to zrobić przez ogólnie dostępne infolinie.

Czy w Polsce nadal działają ośrodki zbiorowego zakwaterowania?

Tak. Na terenie kraju funkcjonują różnego rodzaju obiekty zbiorowego zakwaterowania, w tym obiekty przeznaczone np. dla grup wymagających specjalnych warunków.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące zmian w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy

fot. Organizator

Jestem obywatelem Ukrainy i potrzebuję skorzystać z obiektu zbiorowego zakwaterowania. Gdzie powinienem się zgłosić?

Taki wniosek powinien być składany bezpośrednio do urzędu wojewódzkiego. Numery infolinii dla uchodźców z Ukrainy potrzebujących wsparcia zostały opublikowane na stronie MSWiA oraz stronach urzędów wojewódzkich.

Co z osobami z niepełnosprawnościami, które uciekły przed wojną?

Mogą liczyć na wsparcie. Właściwy miejscowo wojewoda wskaże im wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania, dostosowanym do jego potrzeb. Każdy wojewoda będzie mógł podpisać także z organizacjami pożytku publicznego dodatkową umowę, która zagwarantuje zakwaterowanie osobom z niepełnosprawnościami, ich opiekunom i osobom starszym w ośrodkach poniżej 10 osób. Wymóg dotyczący minimalnej liczby osób nie dotyczy także obiektów, które są własnością lub przedmiotem trwałego zarządu jednostek sektora finansów publicznych.
Ważne: organizacja pożytku publicznego, aby podpisać umowę musi istnieć minimum 24 miesiące.

Czy nowe regulacje były konsultowane z organizacjami pozarządowymi, które pomagają uchodźcom?

Tak. Rozwiązania zostały wypracowane podczas konsultacji społecznych z organizacjami, wspierającymi uchodźców. W MSWiA zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych i polskich organizacji pozarządowych (ponad 40 organizacji), ambasady Ukrainy i poszczególnych resortów.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/82625/