iswinoujscie.pl • Czwartek [13.06.2024, 13:16:20] • Polska
Jak będzie rozwijał się polski biznes? Jubileusz stref
fot. Organizator
20 lat Polski w Unii Europejskiej. Polska Strefa Inwestycji na wspólnym rynku europejskim było tematem przewodnim konferencji organizowanej przez Kostrzyńsko - Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dyskusja służyła podsumowaniu działań, które miały miejsce ale też rozmowom o przyszłości polskiej gospodarki. Warto przypomnieć, że w latach 90 bezrobocie na terenach zachodniej Polski wynosiło nawet 40 procent. - Każde miejsce pracy, nawet dorywcze w tamatym czasie miało duże znaczenie dla każdej rodziny ale też i społeczności lokalnej. Dziś rozmawiamy o budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na technologiach i sztucznej inteligencji. Lokalny samorząd a także agendy rządowe dziś wspierają mały i średni biznes przez różne instrumenty, bo on jest podstawą rozwoju lokalnych samorządów - mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.
- Miniony rok Polska zakończyła nadwyżką eksportu nad importem a wartość eksportu wyniosła ponad 430,5 mld euro. Głównymi odbiorcami były w 28% Niemcy, 6,2% Czechy i 6,1% Francja – a Polska wyprzedziła Francję w eksporcie na rynek niemiecki - mówi Magdalena Hilszer, wiceprezes Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wspierającej biznes m.in. na Pomorzu Zachodnim.
- Ważnym czynnikiem sukcesu rodzimego eksportu była jego różnorodność. Analizując 2022 r., Polska znalazła się na pierwszym miejscu na świecie w rankingu różnorodności eksportu UNCTAD.
Indeks koncentracji pokazuje, jak rozkłada się eksport danego państwa na poszczególne grupy towarów – a w konsekwencji obrazuje, że dzięki dywersyfikacji jako gospodarka jesteśmy odporni na lokalne wahania branż odbiorców - mówi Tomasz Ćwiek z KSSSE.
Polska może być liderem w elektromobilności. Jednym z przykładów polskiej myśli jest samochód elektryczny Evan ze Zgorzelca zaprojektowany na polskiej konstrukcji. Pytanie czy projekt zostanie zauważony przez jednostki przyznające dotacje?
fot. Organizator
Przemysła Przyjazny działający w bankowości spółdzielczej podkreśla, że biznes lokalny wchodzi na coraz wyższy poziom. - Przedsiębiorcy patrzą już na poza regiony, a nawet poza Unię Europejską, w zdobywaniu nowych klientów. Potrzebujemy stabilnego i przyjaznego prawa, a z pozostałymi sprawami nasze firmy sobie poradzą - mówi Przyjazny. Marta Stec, konsultantka ds. komunikacji, twierdzi, że po czasie pandemii wzrasta zapotrzebowanie na szkolenia dla pracowników w stacjonarnej formule, co napędza rozwój usług branży hotelowej. Dyrektor techniczny w ECOBETON Aleksander Bohdziewicz dodaje, że polskie firmy szukają innowacji w budownictwie na przykład bardziej trwałego betonu i metod jego zabezpieczenia.
Przed samorządami nowe wyzwania w tworzeniu warunków do rozwoju biznesu. - Czas taniej siły roboczej się zakończył, a dziś biznes szuka terenów z dostępem do zielonej energii - zapewniają przedstawiciele Gryfickiego Klastra Energii.