Jarek Włodarczyk • Poniedziałek [02.02.2009, 17:11:38] • Świnoujście

Naucz się pływać z iswinoujscie.pl - kraul - lekcja trzecia.

Naucz się pływać z iswinoujscie.pl - kraul - lekcja trzecia.

fot.

Ferie, ferie i po feriach … Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło:). Czas wracać na basen no i do naszych lekcji pływania. Oczywiście poniżej znajdują się linki do poprzednich lekcji , a dziś zajmiemy się rotacją oraz nabieraniem powietrza w naszej podstawowej równowadze. Krótko mówiąc będziemy uczyć się jak układać nasze ciało w wodzie, abyśmy mieli jak najmniejsze opory podczas pływania.

Ćwiczenie pierwsze: rotacja.
Poprzednio skończyliśmy na ćwiczeniu, które nazwaliśmy „wiązka lasera”. Teraz do tej pozycji (pamiętając o wszystkich zasadach ułożenia ciała w wodzie) dodamy lekką rotację ciała. Rotować będziemy tylko tyle, aby jeden z barków (w zależności na którą stronę będziemy rotować) lekko wystawał z wody. W takiej pozycji musisz poczuć równowagę, tzn. musisz tak długo ćwiczyć ten element, aby rotacja stała się czymś naturalnym. Przećwicz ten element na obu stronach.

Naucz się pływać z iswinoujscie.pl - kraul - lekcja trzecia.

Lekka rotacja ciała.( fot. Jarek Włodarczyk )

Zobacz też jak to jest kiedy rotacja jest nieprawidłowa, aby doświadczyć takiego przerostu rotacji ułóż ciało z pionowym barkiem nad wodą, po czym wróć do ułożenia właściwego, co pozwoli zaobserwować kontrast złej i dobrej rotacji.
Pamiętaj, że zbyt mocna rotacja wpływa na brak stabilności twojego ciała w wodzie, a sama rotacja zajmuje zbyt wiele czasu. Jeśli opanujesz ten element prawidłowo będzie to taka sama rotacja jak w pełnym stylu oraz podczas innych ćwiczeń.

Naucz się pływać z iswinoujscie.pl - kraul - lekcja trzecia.

Złe ułożenie ciała - zbyt mocna rotacja.( fot. Jarek Włodarczyk )

Ćwiczenie drugie: oddech.
Oczywiście, podczas pływania nie możemy zapomnieć o oddechu. Dlatego dopiero teraz zaczynamy wprowadzać ten element, ponieważ w pełnym stylu ważne jest aby nabierać powietrze nie tylko przez samo obracanie głowy w kierunku powietrza, ale również poprzez rotację całego ciała.
Zaczynając wprowadzać oddech do naszego pływania, musimy pamiętać o naszej wiązce lasera z poprzedniej lekcji. Czyli podczas rotacji ciała i lekkiego obracania głowy, laser kierujemy pionowo w jeden punkt. Musimy też pamiętać, aby rotacje ciała wyprowadzać z bioder, a nie od głowy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/8238/