Polsko-niemiecki punkt policyjny na granicy. Lepiej dla mieszkańców, gorzej dla przestępców. Zobacz film!
fot. Sławomir Ryfczyński
Z wielką pompą otwarto dziś na granicy Świnoujście-Ahlbeck polsko-niemiecki punkt policyjny. Zabiegano o to od dawna, bo bariery językowe i biurokracja często były główną przeszkodą w udzielaniu pomocy mieszkańcom i turystom. Teraz to się skończy. Dwujęzyczne patrole pomogą w rozwiązywaniu różnych problemów i będą współpracować z innymi służbami.
Niemieccy przedstawiciele zaznaczali, że choć między Polską a Niemcami nie ma granic, to zagrożenia nie znikają, szczególnie w dzisiejszych czasach. Burmistrz Heringsdorfu Laura Isabelle Marisken podkreśliła, że od początku była zwolenniczką wspólnego zespołu policyjnego.
fot. Sławomir Ryfczyński
- Często słyszeliśmy, że problemem jest bariera językowa i że kompetencja policji kończy się na granicy. Przestępstwa nie znają granic więc cieszymy się, że mogliśmy udostępnić punkt dla policji – mówiła burmistrz Heringsdorfu.
fot. Sławomir Ryfczyński
Na granicy mają pracować trzy mieszane patrole. Mają patrolować okolice granicy. O powstanie takiego punktu już dawno zabiegało Świnoujście. Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Robert Karelus uważa, że dzięki teraz będzie można szybciej i skuteczniej reagować na różne zdarzenia kryzysowe, które dotyczą mieszkańców z polskiej i niemieckiej strony wyspy Uznam. Wspólne patrole z pewnością pomogą w rozwiązywaniu problemów turystów np. przy zagubieniu dokumentów, czy kradzieży.