iswinoujscie.pl • Czwartek [23.05.2024, 18:07:54] • Świnoujście

Wojna jest toczona między demografią a gospodarką

Wojna jest toczona między demografią a gospodarką

fot. Organizator

Rozmowy podczas paneli dyskusyjnych 16. BBF pokazały, że współpraca przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, a także pozycjonowanie Polski jako hubu przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo naszego regionu. Nastąpiła bowiem zmiana koncepcji władzy. Do tej pory była rozpatrywana w kategorii gospodarczej. W chwili obecnej sytuacja zmienia się. Rosja koncentruje się na demografii jako źródle siły. Wojna toczona jest między demografią a gospodarką. „Będziemy żyć w bardzo niebezpiecznym świecie. Toczona jest walka pomiędzy jakością a wielkością. Mamy możliwość tworzyć technologiczną synergię, zaczynając od granic aż po kompleks obronny.” – powiedział podczas dyskusji Dmytro Natalukha, Przewodniczący Komitetu Gospodarki Rady Najwyższej Ukrainy.

Prelegenci wskazywali jak innowacyjność technologii przekłada się na zwiększenie możliwości obronności kraju oraz rozwój współpracy międzynarodowej. Choć dostrzegają w tym zakresie obszary, które wymagają modyfikacji i działania na poziomie rządowym. Jak chociażby dostosowanie prawa w zakresie bezpieczeństwa do aktualnej sytuacji wojennej. Waldemar Pawlak, Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP dodał, że temat ten powinien być przedstawiony jako jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Potrzebne są także jasne zasady, regulacje oraz konkretne ramy finansowania zaangażowania polskich przedsiębiorców, również w proces odbudowy Ukrainy.

Choć jak zaznaczył, Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, lepszym określeniem jest recovery plan. Polska ma dużo do zaoferowania w projektach realizowanych przez mniejsze firmy dla małych ukraińskich przedsiębiorców, w działalności społecznej oraz edukacyjnej. Ten ostatni obszar
podkreślił w swoim wystąpieniu Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Ukraina musi być silnym państwem, mam nadzieję w Unii Europejskiej, a nieodłącznym elementem tego procesu jest rozwój biznesu, ale też nauki i kultury.”

Polski biznes jest zainteresowany współpracą z Ukrainą. Dobra współpraca z naszym sąsiadem jest strategiczną wartością.

Niestety, jak podkreślali uczestnicy spotkania, mizernie wykorzystujemy tę szansę, czego przejawem jest chociażby zablokowanie granicy. Dr Jakub Karnowski, Członek Rady Ukrzaliznycia, Przewodniczący Rady Ukrposzta, Szkoła Główna Handlowa, powiedział, że blokada granicy była nielegalna, a Rosja jest dobra w wykorzystywaniu słabości demokracji. To z pewnością był przejaw tego zjawiska, jak zaznaczył podczas debaty 16.BBF. Ukraina ma ogromny potencjał rolniczy, może wyżywić 600 mln ludzi na świecie – podkreślił Bartosz Urbaniak, Head AgroHub CEE & Africa BNP Paribas Group. Rynek ten obserwują i analizują polskie przedsiębiorstwa, dostosowując swój profil działalności do aktualnych i przyszłych wyzwań. Wojna w Ukrainie pokazała, że polskie porty muszą być uniwersalne. Stąd też przyjmowanie nowych strategii rozwoju, które pozwolą przekształcić aktualną infrastrukturę na uniwersalny charakter terminali. Kamil Jedynak, Prezes Zarządu OTL Logistics podkreślił, że jednym z podstawowych elementów rozwoju jest rozwój infrastruktury produktów agro, koncentrując się na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć wydajność oraz przestrzenie magazynowe. Wątek ten kontynuowała Yuliya Menzentseva, Head of Logistics, Metinvest Polska, Metinvest Holding, która podkreśliła, że wyzwaniem są aktualnie zdolności terminali przeładunkowych oraz przepustowość przejść granicznych. Nadal są to obszary wymagające wsparcia inwestycyjnego oraz kadrowego – wskazała.

Na te wyzwania nakłada się też sytuacja w przemyśle obronnym, w którym regulacje prawne przekładają się na współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą.

Wojna jest toczona między demografią a gospodarką

fot. Organizator

Uczestnicy debaty przemysłowej, podkreślali, że warto zastanowić się nad stworzeniem w pasie przygranicznym wspólnej strefy przemysłowej, aby wprowadzać sprzyjające rozwiązania dla działalności gospodarczej, obejmujące także przemysł obronny.

Podwaliny do tego rodzaju rozwiązań już są. Jak zapowiedział Rusłan Perun, Kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady Ukrainy w sferze przemysłu zbrojeniowego jest prowadzona aktywna współpraca z polską stroną, także w zakresie tworzenia nowych przedsiębiorstw. Za kilka miesięcy odbędzie się duże forum w tym temacie.

Krzysztof Krystowski, Dyrektor Generalny Northrop Grumman Polska, dodał, że należy mieć silny przemysł obronny, bo on będzie uczestniczył w wojnie. Produkcja realizowana jest w trakcie wojny, co pokazuje najlepiej przykład Ukrainy. Ponadto silny przemysł obronny to budowanie potencjału kraju.

Wartość strategiczna w regionie zależy od jakości przemysłu obronnego i jego poziomu rozwoju, podsumował swoją wypowiedź.

Dotychczasowe edycje BBF zgromadziły 5500 uczestników z 18 krajów, dyskusje trwały łącznie 14 000 minut, uczestniczyło w nich 1150 panelistów. Organizatorami BBF są: Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA, współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.

#BBF #BalticBusinessForum #WspółpracadlaodbudowyUkrainy #16BBF

Agnieszka Jadczyszyn

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/82239/