Temat chcielibyśmy rozwiązać jak najszybciej i skutecznie. Nowo wybrana Prezydent Miasta Joanna Agatowska zapowiedziała, że wkrótce kompleksowo zajmie się tematem z odpowiednimi wydziałami.
Tymczasem, należy wyjaśnić, że w większości europejskich krajów - w przypadku postoju kamperem - rozróżnia się parkowanie i kempingowanie. W pierwszym przypadku, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, samochód kempingowy traktowany jest tak samo jak samochód osobowy i wolno nim zajmować miejsca parkingowe, z wyjątkiem tych, gdzie jest to wyraźnie zabronione. W Polsce ustawodawca nie wprowadził dotąd tabliczki z zakazem parkowania przez kampery.
Poprzez parkowanie kampera rozumie się postój samochodu kempingowego:
- którego koła stykają się z podłożem (nie wolno używać podkładów poziomujących);
- wokół którego nie są rozstawione krzesła, stół lub inne elementy, które nie są zwartą bryłą pojazdu (dotyczy to również okien, które nie mogą być otwarte;
- z samochodu nie wydostają się żadne inne zapachy (z wyjątkiem tych związanych z pracą silnika).
Każde odstępstwo od powyższego jest traktowane jako kempingowanie. Straż Miejska kontroluje miejsca postoju pojazdów typu kamper. Jeśli funkcjonariusze ujawnią naruszenie przepisów ustawy PoRD lub innych przepisów porządkowych nakładają na sprawców mandaty karne. Skuteczną metodą eliminowania wjazdu kamperów na parkingi jest montaż bramownic na wjazdach. To konstrukcje, które ograniczają wjazd autom o określonej wysokości na miejskie parkingi. Temat omawiany był przez władze miasta i jeśli pojawią się środki finansowe, zostanie on zastosowany - odpowiedział Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście.