iswinoujscie.pl • Niedziela [28.04.2024, 16:49:18] • Świnoujście

Strefa Płatnego Parkowania czy Strefa Płatnego Naciągania? – Głos mieszkańca Świnoujścia

Strefa Płatnego Parkowania czy Strefa Płatnego Naciągania? – Głos mieszkańca Świnoujścia

fot. Sławomir Ryfczyński

W Świnoujściu funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania (SPP), która miała na celu zwiększenie rotacji miejsc parkingowych i tym samym ułatwienie życia zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Teoretycznie wszystko brzmi dobrze – w praktyce jednak realia są zupełnie inne.

Pierwszym problemem jest stosunek do obcokrajowców, głównie Niemców, którzy często parkują swoje pojazdy w naszym mieście. Wydaje się, że pracownicy SPP często przymykają oko na samochody z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, skupiając swoje wysiłki na polskich kierowcach. Wynika to zapewne z wytycznych, które otrzymali, ale budzi to ogromne kontrowersje i poczucie niesprawiedliwości.

Dodatkowo, system nie jest przyjazny dla osób, które nie są w stanie szybko się przemieszczać, takich jak osoby starsze czy z ograniczeniami ruchowymi. Mechanizm zakupu biletu parkowania nie jest wystarczająco dostępny ani intuicyjny, co prowadzi do sytuacji, w której nieświadomy kierowca wraca do samochodu, znajdując już mandat za brak opłaty.

Urzędnicy miejskiego urzędu, odpowiedzialni za zarządzanie SPP, często odpowiadają, że nie mają wpływu na działania zewnętrznej firmy zarządzającej strefą. Jednak takie twierdzenia wydają się być wygodnym usprawiedliwieniem. Pojawiają się pytania o rzeczywiste korzyści płynące z takiego modelu zarządzania parkingami, gdzie firma zewnętrzna zbiera opłaty, a urząd miejski „umywa ręce” od odpowiedzialności.

Często mieszkańcy słyszą, że „opłata za parkowanie ma być wniesiona niezwłocznie”, co w praktyce jest interpretowane bardzo rygorystycznie, pozostawiając mało miejsca na ludzki wymiar i rozsądek. Kwestionuje się, czy nie byłoby bardziej etycznie i uczciwie poinformować mieszkańców, że dodatkowe koszty są wynikiem konieczności utrzymania biurokratycznej machiny, a nie rzeczywistych kosztów zarządzania parkingami.

Na kontrast, w Stargardzie zrezygnowano z płatnych stref parkowania, co przyniosło ulgę mieszkańcom i odciążyło ich portfele. Zamiast tego, miasto zainwestowało w budowę nowych parkingów, które realnie rozwiązują problem braku miejsc.

Podsumowując, mieszkańcy Świnoujścia zasługują na przejrzystość i uczciwość ze strony swoich przedstawicieli. Płatne strefy parkowania powinny służyć ludziom, a nie stać się kolejnym obciążeniem. Czas zastanowić się, czy obecny model zarządzania parkingami rzeczywiście służy dobru publicznemu, czy też jest jedynie „strefą płatnego naciągania”.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za klika dni zmiany:


Obsługa strefy płatnego parkowania przez Komunikację Autobusową - od 1 maja 2024!

Strefa Płatnego Parkowania została wprowadzona, by zwiększyć rotację samochodów, a tym samym dostępność miejsc postojowych w dzielnicy nadmorskiej - Strefa A oraz centrum miasta - Strefa B . W strefie znajdzie się około 1600 miejsc parkingowych.

Strefa Płatnego Parkowania oznakowana jest znakami pionowymi, które informują o początku i końcu strefy. Miejsca postojowe wyznaczone są znakami poziomymi.

Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania

Opłaty za parkowanie w Strefie A i w Strefie B pobiera się w miesiącach I, II, III, IV, X, XI, XII w godz. od 9:00 do 18:00 oraz w miesiącach V, VI, VII, VIII, IX w godz. od 8:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni świątecznych.

Posiadacze Kart Wyspiarza i Wyspiarza Seniora, którzy zgłosili swoje numery rejestracyjne pojazdu, mogą raz dziennie skorzystać z biletu na darmowe 60 minut na parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Z ulgi będzie można również skorzystać dzięki nowej aplikacji mobilnej FLOWBIRD, która przewiduje ulgi wynikające z Karty Wyspiarza. Korzystanie z parkomatu nie będzie więc niezbędne.

Sprzedaż kart abonamentowych odbywać się będzie w biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Grunwaldzkiej 72, 72-600 w Świnoujściu.

Sprzedaż kart abonamentowych odbywać się będzie w biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Grunwaldzkiej 72, 72-600 w Świnoujściu, na podstawie wcześniejszej opłaty wniesionej na rachunek bankowy: Bank PKO BP SA 48 1020 4795 0000 9802 0552 6399, wypełnionego wniosku i wymaganych dokumentów. Płatność kartą bankomatową będzie możliwa w biurze SPP a płatność gotówką tylko w kasie „Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.” przy ul. Karsiborskiej 33a, 72-600 w Świnoujściu w godz. od 8:00 do 13:45 (czynnej od pon.-piątku).

Po udokumentowaniu dokonanej wpłaty, wniosek zostanie rozpatrzony a abonament wydany.

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania
ul. Grunwaldzka 72
72-600 Świnoujście
tel. 91 577-97-76

Godziny otwarcia w dni robocze :
od 8:00 do 16:00

Nr konta bankowego na wpłaty abonamentowe i zawiadomienia:
Bank PKO BP SA 48 1020 4795 0000 9802 0552 6399

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/82012/