iswinoujscie.pl • Niedziela [28.04.2024, 09:47:18] • Świnoujście
TO JUŻ 60 LAT MINĘŁO! Czas jest nielitościwy!
fot. Archiwum
To już 60 lat minęło, odkąd 28 kwietnia 1964 roku do portu w Świnoujściu zawinęły trzy trałowce bazowe typu 254K: ORP „Żubr”, ORP „Tur” i ORP „Łoś”. Te trzy okręty stanowiły pierwszą grupę, która rok później weszła w skład 12. Dywizjonu Trałowców. Ówczesny port wojenny w Świnoujściu był dopiero przygotowywany na przyjęcie okrętów o takich gabarytach. Nie były to "olbrzymie" gabaryty, gdyż okręt posiadał 58,5 metra długości, 8 metrów szerokości i 2,15 metra zanurzenia. Mimo to, należało przygotować odpowiednie miejsca przy nabrzeżu. Do czasu przygotowania takiego miejsca, zacumowaliśmy przy nabrzeżu naprzeciwko dworca kolejowego na Warszowie.
Byliśmy ciekawi, jak wygląda miasto, w którym mieliśmy pełnić służbę. Aby przeprowadzić wstępne "rozpoznanie", udaliśmy się do miasta. Świnoujście w tamtym czasie to nie to samo miasto, co obecnie. W porcie bazowały jeszcze jednostki wojenne ZSRR. Samo miasto wyglądało bardzo skromnie. Widoczne były jeszcze pozostałości powojenne.
fot. Archiwum
Życie kulturalne mieszkańców nie było zbyt wesołe. Funkcjonowały natomiast takie "przybytki kultury", jak osławiony "Teksas" – lokal z "wyszynkiem" oraz kapelą z oryginalnym muzykiem o ksywie "Fernandel". Funkcjonował również lokal "Jantar" oraz kilka "melin". Zwiedzanie miasta zakończyliśmy późną nocą. Aby przedostać się na drugą stronę, gdzie stały nasze okręty, musieliśmy skorzystać z pięknego promu parowego "Świnoujście". Korzystając z uprzejmości załogi, przenocowaliśmy w pomieszczeniu pod pokładem. Wrażenia z pierwszego rekonesansu miasta, w którym przyszło mi "zakotwiczyć", do dnia dzisiejszego były dalekie od radosnych.
fot. Archiwum
Mijały lata, miasto zmieniało się w oczach. Pierwsze lata w mojej służbie na TRB "603" w Świnoujściu upływały na "oraniu" akwenu w trałowaniu i poszukiwaniu pozostałości po wojnie. Jak podawały dokumenty, w rejonie, który trałowaliśmy, prawdopodobnie postawiono ponad 3000 min morskich różnego rodzaju. Na temat konkretnych działań w celu ich pozbycia się postaram napisać w dniu Święta 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców.