W środę, 17 kwietnia, Jan Borowski i Tomasz Kuliszenko z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Szczecinie odwiedzili Zakład Karny w Nowogardzie. Celem tego spotkania było pokazanie, że można zacząć od nowa nawet po trudnych doświadczeniach, korzystając ze wsparcia Funduszy Europejskich.
- Takie spotkania to potrzebny krok w resocjalizacji więźniów, którzy poszukują rozwiązań ich trudnej sytuacji życiowej i zaczynają planować swoje życie po odbyciu kary - powiedziała mł. chor. Małgorzata Ciosek-Kondraciuk z Działu Penitencjarnego ZK Nowogard.
- W Zakładzie Karnym w Nowogardzie byliśmy po raz trzeci. Staramy się dotrzeć do osób, które mimo trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać ze wsparcia Funduszy Europejskich i zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Nie wykluczamy nikogo, Fundusze Europejskie naprawdę mogą przyczynić się do powrotu skazanych do społeczeństwa. Pomagają w otwarciu działalności, szkoleniach, doradztwie czy projektach rozwojowych. Wystarczy odrobina chęci – podsumował spotkanie pomysłodawca akcji Jan Borowski.
W spotkaniu wzięło udział 15 osadzonych zainteresowanych tym, w jaki sposób Fundusze Europejskie mogą pomóc im zorganizować ich życie na nowo po odbyciu kary i zamknięciu procesu resocjalizacji. Pojawiły się pytania o to, w jaki sposób napisać biznesplan i o sposoby na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych.
Od 2022 pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Szczecinie odbyli już siedem takich spotkań na Pomorzu Zachodnim.
Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego