KTS JANTAR Świnoujście • Poniedziałek [26.01.2009, 20:04:05] • Świnoujście

Tancerze KTS JANTAR w Krakowie

Tancerze KTS JANTAR w Krakowie

Malwina i Patryk( fot. KTS JANTAR Świnoujście )

W sobotę 17 stycznia 2009 tancerze Klubu Tańca Sportowego JANTAR, prowadzonego przez Ewelinę i Jarosława Jaworskich, znaleźli się w finałach XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prof. Mariana Wieczystego w Krakowie.

Świnoujście reprezentowały dwie pary sportowe. Patryk Gostomczyk i Malwina Rychlik w kategorii pow.15 lat,klasa taneczna E stanęli na podium, zajmując 3 miejsce wśród 78 par startujących w kombinacji tańców latynoamerykańskich oraz standardowych. Przez cały dzień zatańczyli aż 6 rund w każdym tańcu, pokonując 75 par. W związku z finałowym miejscem Patryk z Malwiną otrzymali wyższą klasę taneczną D. Marcin Łaskarzewski i Kaja Rapińczyk w kategorii 14-15 lat, klasa taneczna B, zakwalifikowali się do finału w tańcach standardowych i zajęli 4 miejsce.

Tancerze KTS JANTAR w Krakowie

Malwina i Patryk( fot. KTS JANTAR Świnoujście )

Dwudniowy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prof. Mariana Wieczystego zorganizowany został jak co roku w Hali Klubu Sportowego "Korona". Ze względu na dużą liczbę uczestników rundy eliminacyjne odbywały się także na dodatkowej sali. Jest to największy tego typu turniej w Polsce. Udział w nim wzięło aż 491 par ze 138 klubów z całego kraju. Wszyscy tancerze swoje zmagania rozpoczęły uroczystym polonezem. Tancerzy oceniało 54 sędziów. Prestiż tej imprezy, organizowanej corocznie w hołdzie profesorowi Wieczystemu, wielkiemu propagatorowi tańca, ma swoją niezaprzeczalną rangę. Każdy zaangażowany tancerz chce w nim wystąpić.Turniej ten jest jedyną imprezą na której, oprócz samby, czy walca angielskiego, na parkiecie ujrzeć możemy kujawiaka, mazura, oberka. W finałach widzowie podziwiać mogą na przemian wirujące pary tańca towarzyskiego i tańca ludowego.

Tancerze KTS JANTAR w Krakowie

Kaja i Marcin( fot. KTS JANTAR Świnoujście )

Wkład profesora Mariana Wieczystego w rozwój tańca towarzyskiego w Polsce był ogromny. Usystematyzował on nauczanie tańca na poziomie tzw. użytkowym, stworzył system współzawodnictwa tanecznego, system kształcenia nauczycieli i instruktorów tańca towarzyskiego, nomenklaturę taneczną w zakresie nauczania tańca na poziomie współzawodnictwa artystyczno-sportowego. Wykształcił rzesze nauczycieli i instruktorów, którzy rozpowszechnili taniec towarzyski w naszym kraju.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/8181/