iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.03.2024, 18:03:31] • Świnoujście

Wodór w Łunowie - to nie żart! Przemysł na prawobrzeżu część 2

Wodór w Łunowie - to nie żart! Przemysł na prawobrzeżu część 2

fot. Organizator

Zakład przetwórstwa gazu to niestety nie jedyna inwestycja przemysłowa, która w najbliższej przyszłości może powstać w dzielnicy Przytór-Łunowo! Biznes razem z samorządem chce w Świnoujściu rozwijać produkcję wodoru w ramach utworzonej w 2022 roku Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej. Jednym z ważnych elementów tego planu są zbiorniki wodoru, który budowę rozważa się właśnie w tej dzielnicy! Ile takich „trupów" wypadnie z urzędowych szaf po 7 kwietnia?

Na planach, do których dotarliśmy podziemne magazyny wodoru i węzeł do dystrybucji gazu zlokalizowano na działce, która ma kilkadziesiąt hektarów i oddalona jest kilkaset metrów od domów w Łunowie. Warto dodać, że wodór ma być magazynowany pod ziemią metodą tzw. bezzbiornikową. Będzie wtłaczany pod wysokim ciśnieniem w tzw. kawerny solne. Na powierzchni oczywiście konieczna jest budowa infrastruktury technicznej.

Tzw. kompleks energetyki wodorowej to wiele komponentów - inwestorzy szczegółowo zaplanowali ich rozmieszczenie w różnych częściach naszego miasta. Większość na terenie tzw. Mulnika. Część właśnie w dzielnicy Przytór – Łunowo. Warto dodać, że spółka, która zamierza realizować ten projekt, czyli EcoEnergyH2 to firma, która razem z samorządem, reprezentowanym przez Janusza Żmurkiewicza i Barbarą Michalską utworzyła 3 czerwca 2022 Uznamsko-Wolińską Dolinę Wodorową. Podpisano wtedy list intencyjny, a wśród członków założycieli stowarzyszenia są między innymi właściciele EcoEnergyH2, a także naczelnik wydziału gospodarczego UM Świnoujście, Adam Szczodry - sekretarz miasta Międzyzdroje i prezes świnoujskiej komunikacji autobusowej. Prezesem Zarządu Doliny (..) jest Piotr Kosowicz - jednocześnie prezes zarządu EcoEnergyH2, a wszystkie wymienione materiały są opatrzone logotypem tego stowarzyszenia.

Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Świnoujścia, kandydatka świnoujskiej Platformy Obywatelskiej do rady miasta dużo czasu poświęca na promowanie biznesu skupionego wokół tzw. Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej. Ostatnio uczestniczyła np. w konferencji w Wałczu, oczywiście przy boku p. Kosowicza. Nie mam za to czasu, by zapoznać mieszkańców Świnoujścia z pomysłami, jakie ma te biznesowo-samorządowe towarzystwo na ich najbliższe otoczenie. I nie widzi także powodów, by zapytać mieszkańców o to, czy chcą w swojej najbliższej okolicy takie budowle! By wyjaśnić, czy realizacja takiego projektu nie spowoduje np. wprowadzenie kolejnej strefy bezpieczeństwa. Czy inwestor w przyszłości nie będzie chciał anektować kolejny setek hektarów terenu? Jak taka inwestycja wpłynie na środowisko. Czy to może dziwić?

Wodór w Łunowie - to nie żart! Przemysł na prawobrzeżu część 2

fot. Organizator

Powtarzany jest scenariusz, który mieszkańcy już znają! Wiedzę na temat inwestycji utrzymuje się niemal w tajemnicy do końca - wiedzą o niej tylko najważniejsi urzędnicy, często wybrani radni, którzy są później narzędziem do lobbowania za projektem wśród lokalnej społeczności. Jak widać port kontenerowy o którym - według ministra Sławomira Nitrasa – samorząd wiedział już od czasu budowy terminalu lng (sic!), czy zakład przetwórstwa gazu to najprawdopodobniej niejedyne niespodzianki, jakie Świnoujściu ten „układ" przygotował!

Za chwilę usłyszymy, że takie inicjatywy to wpływy do budżetu, że to interes miasta, ba interes całego województwa czy państwa! Może ktoś wreszcie powie STOP temu zakłamaniu i poświęcaniu interesu mieszkańców tym tzw. wyższym racjom i stanom? Bo na końcu widać, że ta racja stanu to racja kilku biznesmenów, albo jakiegoś koncernu i z dobrem ogólnym nie ma nic wspólnego.

Cdn.

O Uznamsko - Wolińskiej Dolinie Wodorowej pisaliśmy, gdy powstawała:
iswinoujscie.pl/drukuj/75518/

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/81736/