iswinoujscie.pl • Piątek [01.03.2024, 11:17:08] • zachodniopomorskie

ZUT przodownikiem w liczbie wynalazków

ZUT przodownikiem w liczbie wynalazków

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Dokładnie 50 - tyle patentów udzielono Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie w ubiegłym roku. Blisko 70 polskich szkół wyższych zgłosiło ponad 1600 pomysłów. Nasza Uczelnia zajmuje 7 miejsce w kraju pod względem liczby udzielonych praw do wynalazków.

Liczba zgłoszonych i otrzymanych patentów to dowód na wysoki poziom naukowy naszych pracowników, świadczy także o otwartości uczuleni na współpracę z przemysłem. Wśród ogłoszonych w ubiegłym roku wynalazków na naszym Uniwersytecie możemy się pochwalić m.in. takimi innowacjami jak:

- filtry z bionanocelulozy powstałe na bazie soku z bulw ziemniaka połączonego z odpowiednią włókniną. Materiał może być używany do tworzenia filtrów lub maseczek, ale też w respiratorach czy w systemach oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Wynalazek przygotowany przez zespół pani prof. Mirosławy El Fray.

ZUT przodownikiem w liczbie wynalazków

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Więcej:

innowacje.zut.edu.pl/technologie/biodegradowalne-przeciwbakteryjne-i-przeciwwirusowe-filtry-na-bazie-bionanocelulozy-do-zastosowania-w-maseczkach-ochronnych?fbclid=IwAR1R6Zf50KxRNWqcqQW78LvG1Q__6uPvvdCElO8RWMTXhBk8cREvD_AjAQo

- sposób otrzymywania borofenu – wynalazek zespołu pani prof. Ewy Mijowskiej. Naukowcy ZUT opatentowali otrzymywanie borofenu, młodszego brata grafenu. Może być on przydatny przy produkcji wodoru, baterii, sensorów, super cienkich elementów elektronicznych, jak również - być może - jako nośnik leków.

- bio podpałka z łusek ziaren kawy – wynalazek zespołu pani prof. Katarzyny Wilpiszewskiej - ekologiczna podpałka z odpadów powstałych po wypaleniu

- śluza do pomiaru temperatury oraz dezynfekcji osób (np. pasażerów na lotnisku) zawierająca dysze rozpylające i kamerę termowizyjną – opracował ją zespół pana dr. inż. Pawła Herbina

- ekstrakt z lawendy hodowanej na nano srebrze jako konserwant kremów kosmetycznych – innowacja pani prof. Danuty Kulpy

- tarcza maskująca przed wykryciem w obrazie kamery termowizyjnej – zespół pana prof. Piotra Nikończuka opracował prototyp płytki, która mogłaby zafunkcjonować w przemyśle zbrojeniowym.

Urząd Patentowy RP w 2023 roku udzielił 1050 patentów.

To prawie 100 więcej niż rok wcześniej.

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/81575/