iswinoujscie.pl • Piątek [16.02.2024, 09:57:59] • Świnoujście

Pocztowcy świętują Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela Przesyłek

Pocztowcy świętują Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela Przesyłek

fot. Sławomir Ryfczyński

16 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela Przesyłek. Poczta Polska zatrudnia aktualnie ponad 21,5 tys. listonoszy w całej Polsce. Najczęściej są to mężczyźni w wieku 46–55 lat. Niezależnie od płci, wieku i miejsca pracy, każdego dnia listonosze Poczty Polskiej doręczają klientom dobre wiadomości i zakupione produkty. W świecie, w którym dominuje komunikacja elektroniczna, są mostem który łączy ludzi i przypomina im, że nie wszystko w życiu może zastąpić Internet, automatyzacja i sztuczna inteligencja.

33% naszych pocztowych listonoszy to kobiety, 67% – mężczyźni. 57% listonoszy to listonosze miejscy, 43% – listonosze wiejscy. Najczęściej na tym stanowisku pracują osoby w wieku 46–55 lat. Średni staż pracy w firmie na tym stanowisku wynosi 14,8 lat.

Listonosz to zawód, który wymaga szczególnych predyspozycji – sprawności fizycznej, wytrzymałości, dobrej orientacji w terenie, ale przede wszystkim skrupulatności, odpowiedzialności i sumienności. Choć najczęściej jego praca kojarzy nam się z doręczaniem listów i paczek, zakres zadań, które realizują listonosze jest znacznie szerszy. Doręcza renty i emerytury, sprzedają towary handlowe, ubezpieczenia i usługi finansowe. Musi doręczyć przesyłki i świadczenia pod odpowiedni adres, do właściwego adresata, z uwzględnieniem przepisów prawnych i procedur. Wykonuje swoje obowiązki niezależnie od pory roku i pogody, nierzadko pokonując wiele kilometrów pieszo czy na rowerze.

Listonosz musi mieć także predyspozycje osobowościowe. Dla wielu osób – szczególnie samotnych seniorów – jest on bardzo bliską osobą, z którą chętnie rozmawiają i której wyczekują, nie tylko w dniu, w którym otrzymują emeryturę. Cały czas zdarzają się sytuacje, że listonosz ratuje kogoś w trudnej sytuacji albo chroni przed osobami, które chcą wykorzystać ufność seniorów. Ratuje zdrowie, życie i oszczędności oraz wie o ich troskach i kłopotach więcej niż rodzina czy sąsiedzi. Znają kolejne pokolenia czy kolejne rodziny mieszkające pod jakimś adresem, a przez to potrafią dostrzec nietypowe czy niebezpieczne sytuacje. Bywa także oknem na świat dla osób, które ze względu na stan zdrowia rzadko wychodzą z domu.

Praca listonosza to także szereg wyzwań – przesyłki, na które nikt nie czeka i których nikt nie chce odebrać, nieprzyjemne rozmowy, agresywne psy, zmęczenie. Ci, którzy naprawdę lubią tę pracę – a jest ich w pocztowym zespole bardzo wielu – widzą w niej jednak przede wszystkim pozytywy: możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, praca na świeżym powietrzu, niepodobne jeden do drugiego dni pracy.

Pocztowym listonoszom życzymy zdrowia i satysfakcji z pracy. Wszystkim klientom życzymy satysfakcji z usług Poczty Polskiej, świadczonych także za pośrednictwem listonoszy.

Daniel Witowski
rzecznik prasowy

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/81466/