iswinoujscie.pl • Wtorek [26.12.2023, 17:32:24] • Świnoujście

[ZHR] Ocalić od zapomnienia

[ZHR] Ocalić od zapomnienia

fot. Organizator

„Żołnierze Światowego Związku Armii Krajowej Koło Terenowe w Świnoujściu w swej działalności starali się ocalić od zapomnienia historię, nie tylko swojego środowiska, lecz również Podziemnego Państwa Polskiego oraz czynów Armii Krajowej, uczyniono dużo, ale ocalenie pamięci Narodu wymaga stałego działania i utrwalania. Topnieją siły i szeregi żołnierzy AK, jest ich coraz mniej. Nadszedł czas na zmiany warty.

Przenoszenie tradycji narodowej w służbie Rzeczypospolitej winno stać się stałym zadaniem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Świnoujściu, w którym dzieci i młodzież wychowywana jest w duchu patriotycznym. Działalność ta realizowana będzie poprzez instruktorów, harcerki i harcerzy w tradycji walki o Niepodległość, niesionej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.”
Prezes Koła Terenowego ŚZŻAK w Świnoujściu — por. w st. Spoczynku Waldemar Majchrowski
v-ce prezes lek. med. Elżbieta Pietrzyk
Świnoujście, 5 maja 2012

[ZHR] Ocalić od zapomnienia

fot. Organizator

Honor i odpowiedzialność za przekazanie dziedzictwa Świnoujskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej spoczęły na barkach III Szczepu Harcerskiego "Słowianie" ZHR, który został oficjalnie mianowany dziedzicem wartości koła. W zeszłym tygodniu, wywiązując się z zobowiązania, ukazała się drukiem kopia kroniki ŚZŻAK w Świnoujściu, aby zachować tradycję dla przyszłych pokoleń. Ta cenna relacja opisuje nie tylko przygody, ale również życie byłych członków AK związanych z malowniczym regionem Świnoujścia.

Ku upamiętnieniu tego zobowiązania, kopie tej wyjątkowej książki trafiły do świnoujskich bibliotek publicznych, szkolnych oraz na ręce Dowódcy 8. FOW, stanowiąc dar dla lokalnej społeczności. To kolejny krok w kierunku upowszechniania wiedzy o historii regionu, a jednocześnie budowania więzi międzypokoleniowych i wzmacniania poczucia tożsamości lokalnej społeczności.

Oryginalną kronikę napisały dwie członkinie koła - pani Wacława Dubiel i pani Elżbieta Pietrzyk. Proces przepisywania książki nie tylko wymagał od harcerek i harcerzy umiejętności schludnego pisania, ale także przyniósł im wartościowe doświadczenia związane z poznawaniem historii, zrozumieniem patriotyzmu i rozwijaniem umiejętności pracy zespołowej.

[ZHR] Ocalić od zapomnienia

fot. Organizator

W ten sposób III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR i Pani Elżbieta Pietrzyk, poprzez swoją wspólną inicjatywę, wpisują się w historię ŚZŻAK w Świnoujściu, przekazując jej wartości i nauki kolejnym pokoleniom. To wydarzenie stanowi piękny przykład tego, jak historia może być żywa, przekazywana i pielęgnowana przez zaangażowane społeczności lokalne.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie w tym konspiracyjnego harcerstwa (Szare Szeregi). Utworzona przed 80 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane 19 stycznia 1945.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/81060/