Policja • Czwartek [22.01.2009, 00:21:18] • Świnoujście

Kampania „Kocham. Reaguję”

Nie bądź obojętny wobec przemocy! Dobro dziecka zależy także od Ciebie!

Jeśli:
wciąż słyszysz płacz dziecka za ścianą;
widzisz dziecko, które często jest posiniaczone;
znasz dziecko, które jest zaniedbane lub zamknięte w sobie;
jesteś świadkiem poniżania dziecka przez dorosłych;
Zareaguj!

Jeśli podejrzewasz, że dziecku dzieje się krzywda....
Czasem trudno jest, by zdecydować, co zrobić. Można nie mieć pewności, że dziecko jest ofiarą krzywdzenia. Niepokojący wygląd i zachowanie dziecka mogą przecież nie mieć związku z krzywdzeniem – dzieci są posiniaczone, bo często sie przewracają, małe dzieci często płaczą. Czasami po prostu nie chcesz wchodzić w konflikt z sąsiadem albo uważasz, że swoją interwencją dodatkowo pogorszysz sytuacje dziecka. Martwisz sie, że skutkiem Twoich działań rodzina sie rozpadnie, a dziecko trafi do domu dziecka. W takiej właśnie sytuacji wiele osób dochodzi do wniosku, że najlepiej będzie nie wtrącać się.
Pamiętaj jednak, że być może jesteś jedyną osobą, która zauważyła, że dziecko potrzebuje pomocy!

Co możesz zrobić, by pomóc dzieciom doświadczającym przemocy?
naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci;
jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś o tej sytuacji;
- powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której dziecko uczęszcza – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka;
- możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej;
- możesz wysłać do sądu rodzinnego (nawet anonimowo), pismo z opisem sytuacji; ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję;
- możesz powiadomić policje lub prokuraturę.

Zadzwoń na infolinię 0 801 109 801

Poinformuj dzieci o specjalnym numerze bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111


Kampania „Kocham. Reaguję” jest kontynuacją działań informacyjno - edukacyjnych na rzecz przeciwdziałania przemocy pn. „Kocham. Nie biję”, która realizowana była w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz priorytetów przyjętych i wdrażanych przez Policję.

Nieodłącznym elementem kampanii „Kocham. Reaguję” stanowi telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą(0 801 1099 801) i jest to ten sam numer, który uruchomiony został na potrzeby działań w ramach akcji „Kocham. Nie biję”. Telefon ten obsługiwany jest przez odpowiednio przeszkolonych pracowników Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji „KCK”.

OFICER PRASOWY KOMENDANTA MIEJSKIEGO POLICJI W ŚWINOUJŚCIU sierż. Małgorzata Śliwińska

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/8106/