Co to znaczy pojazd przegubowy? Jest to typ pojazdu, który na jednej osi lub pomiędzy osiami ma zamontowany specjalny przegub z obrotnicą.
Jako redakcja poprosiliśmy o informację na temat autobusu przegubowego. Czy jeździ jeszcze po mieście? Jak się spisał na naszych ulicach? Jakie trasy trzeba było odpuścić aby nie było problemu z jazdą. A na jakich ulicach (numer linii) spisał się ten autobus najlepiej? Prosimy o więcej informacji na temat tego autobusu i jego funkcjonowaniu w mieście.
- Autobus przegubowy testowaliśmy w okresie od 27.10.2023 do 08.11.2023r. Autobus kursował w ramach wszystkich tras (linii). Nie było problemów w zakresie manewrowania i przejezdności na zdecydowanej większości tras. Jedyne trudności wystąpiły na linii nr 10 w Międzyzdrojach przy dworcu PKP - z powodu niewłaściwie zaparkowanych samochodów.
Testy miały na celu właśnie sprawdzenie, czy tej wielkości tabor może bez problemu funkcjonować na naszych trasach. Autobus posiadał 18 metrów długości, 43 miejsca siedzące i 100 miejsc stojących.
Testowany autobus miał napęd hybrydowy tzw. hybryda plug-in. To znaczy, że oprócz dwóch silników (spalinowego i elektrycznego) posiada małą baterię umożliwiającą przejazd ok. 4 do 8 km w tzw. trybie zeromisyjnym tj. bez włączania silnika spalinowego. Po wyczerpaniu tego limitu może ona być podładowana (czas ładowania ok. 0,5 h) i w następnym kursie może znowu część trasy przejechać bez użycia silnika spalinowego. Poza tym jeździ jak klasyczna hybryda - odzyskuje energię w czasie hamowania, którą wykorzystuje do jazdy w trybie bezemisyjnym na trasie, gdy nie ma zwiększonego zapotrzebowania na moc. Wpływa to na zmniejszenie emisji spalin do otoczenia - informuje Rafał Łysiak Prezes Zarządu "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o.