iswinoujscie.pl • Sobota [16.12.2023, 19:42:04] • Szczecin
Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie
fot. Organizator
Rodziny ofiar, przedstawiciele antykomunistycznej opozycji i służb mundurowych oddali hołd ofiarom protestów robotniczych Grudnia’70 w Szczecinie składając kwiaty i zapalając znicze na grobach tych, którzy zginęli 53 lata temu. Na to wydarzenie zaprosił wszystkich szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71 i NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.
Jak co roku przed 17 grudnia, kiedy doszło do powstania robotniczego o godne życia w wyniku którego w Szczecinie zginęło 16 osób, na Cmentarz Centralny przybyli ci, którzy chcieli uczcić pamięć zamordowanych. Ceremonię ku czci ofiar Grudnia’70 zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71, NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zebrali się przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970.
fot. Organizator
- Komunistyczna władza, która sama nazywała siebie „ludową” wysłała wojsko i milicję, by strzelały do demonstrujących o godne życie obywateli - powiedział przy pomniku dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński. - To były najważniejsze wydarzenia w powojennej historii Szczecina. Gdyby nie protesty w grudniu 1970 roku nie byłoby Solidarności, dzięki której żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce - przypomniał.
Modlitwę za ofiary Grudnia’70 odmówił wikariusz biskupi, ks. prałat Aleksander Ziejewski.
fot. Organizator
Zebrani na cmentarzu spod pomnika udali się na groby 13 pochowanych tu ofiar grudniowych wydarzeń.
Znicze zapłonęły kolejno na grobach:
Zbigniewa Semczyszyna
Janusza Wrzodaka
Edmunda Bałuki
Stefana Stawickiego
Wojciecha Woźnickiego
Waldemara Szumińskiego
Edwarda Prysaka
Juliana Święcickiego
Michała Skipora
Zdzisława Nagórka
Stanisława Nadratowskiego
Stanisława Kamacia
Zygmunta Toczka
Eugeniusza Błażewicza
Jadwigi Kowalczyk
Przy Krzyżu Żelaznym „Pamięci żołnierzy z wojny francusko-pruskiej 1870–1871”, który w 1980 r. stał się zastępczym miejscem pamięci i pomnikiem ofiar, pod którym palono znicze i składano kwiaty wspomniano o trzech ofiarach, których groby znajdują się poza Szczecinem:
Danielu Kućmie
Romanie Kużaku
Henryku Perkowskim
Dalszy ciąg obchodów Grudnia’70 odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia. O godz. 9:30 w kościele pw. Stanisława Kostki w Szczecinie rozpocznie się msza w intencji ofiar tych wydarzeń, o godz. 12 uczestnicy spotkają się pod bramą Stoczni Szczecińskiej skąd przemaszerują na Plac Solidarności do pomnika „Anioła Wolności”.
__________________________________________