iswinoujscie.pl • Piątek [15.12.2023, 16:01:11] • Świnoujście
Podrabiana odzież: Nielegalne produkty w paczkach i na targowisku
fot. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Podczas rutynowej kontroli na targowisku miejskim w Świnoujściu funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowali też sklepy pod kątem sprzedaży podrabianych produktów.
W jednym z nich do sprzedaży oferowana była podrabiana odzież znanych marek odzieżowych. Funkcjonariusze zatrzymali 192 bluz z bezprawnie użytym znakiem towarowym o wartości 100.688,00 zł.
Sprawą zajmie się teraz komórka dochodzeniowo-śledcza, a o dalszych losach odzieży zdecyduje kancelaria prawna reprezentująca markę.
Sprzedaż podróbek jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Zgodnie z ustawa Prawo własności przemysłowej za handel podrobionym towarem grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności 2 lat.
• Zatrzymana podrabiana odzież znanych marek odzieżowych na targowisku w Świnoujściu.
• E-papierosy z olejkiem THC w przesyłkach z Wlk. Brytanii.
• Leki na potencję w przesyłce z Indii.
Podczas kontroli paczek zatrzymaliśmy dwie przesyłki nadane w Wlk. Brytanii, w których znajdowały się e-papierosy z olejkiem o wysokiej zawartości THC. W każdej przesyłce było po trzy takie papierosy. Obie miały trafić do tego samego odbiorcy. Substancja THC, czyli substancja psychoaktywna, która odurza i może działać uzależniająco.
Sprawą zajmie się teraz komórka dochodzeniowo-śledcza.
Leki na potencję w przesyłce z Indii.
fot. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Kolejny raz zatrzymaliśmy sprowadzane spoza UE leki na potencję. Tym razem w przesyłce z Indii znaleźliśmy 142 tabletki na potencję o wartości 1.385 zł.
fot. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Przypominamy, że korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być bardzo niebezpieczne. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Podrobiony lek może mieć zupełnie inną substancję czynną lub w ogóle jej nie zawierać. Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Dlatego takie leki nie mają szans, aby prawidłowo zadziałać. Osoby, które je przyjmują w najlepszym przypadku narażają się na pogorszenie stanu zdrowia, w najgorszym nawet na śmierć. Ponadto w przypadku podróbek nie wiadomo nigdy, w jaki sposób taki lek był przechowywany i transportowany, co także wpływa na jego jakość.
Dalsze postępowanie przeprowadzi pion dochodzeniowo-śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne wytwarzanie, import lub obrót produktami leczniczymi bez zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie