iswinoujscie.pl • Sobota [25.11.2023, 14:05:53] • Świnoujście

Świąteczny odpust w sanktuarium pw. Chrystusa Króla. Uroczysta suma już w najbliższą niedzielę

Świąteczny odpust w sanktuarium pw. Chrystusa Króla. Uroczysta suma już w najbliższą niedzielę

fot. iswinoujscie.pl

W 50-tym roku istnienia, wspólnota parafii pw.Chrystusa Króla w szczególnie uroczystej oprawie świętować będzie swoje patronalne święto. Nabożeństwa, spotkania oraz jubileuszowa aktywność parafian trwają już od kilku miesięcy. Najbliższa niedziela będzie jednak wyjątkowa. Przypadająca w tym dniu uroczystość Chrystusa Króla stała się okazją do odprawienia właśnie w tym dniu głównej sumy odpustowej czyli nabożeństwa dziękczynnego za półwiecze parafii.

Uroczystości rozpoczną się już w sobotę. się o godzinie 17.00, a wspólnej modlitwie przewodniczył będzie Arcybiskup-Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga. Arcypasterz diecezji chętnie odwiedza tę świnoujską parafię. Tym razem już dziś, podczas wieczornego nabożeństwa arcybiskup ustanowi formalnie Bractwo Chrystusa Króla przy świnoujskim sanktuarium. Z radością bywa tu także ks. bp. Henryk Wejman który właśnie tu rozpoczynał swoją duszpasterską posługę w początku lat 80-tych XX wieku, jeszcze jako neoprezbiter. Wspominając minione czasy parafianie wracają myślą także do innych kapłanów wywodzących się tej wspólnoty. To tutaj kształtowało się powołanie m.in. ks. Jacka Fabiszaka (obecnie diecezjalnego duszpasterza myśliwych). Jako licealista modlił się tu także ks.Mariusz Koluczek, który zapisał się w dziejach diecezji Szczecińsko Kamieńskiej jako duszpasterz sprawujący posługę na bezkresach Syberii. Parafialna wspólnota, a szczególnie młodzieżowa Oaza kształtowała także duchowość księdza Artura Minierskiego. Obowiązki duszpasterskie zatrzymują ich obecnie z dala od rodzinnego Świnoujścia ale wszyscy z radością wracają do miejsca, w którym rodziło się ich powołanie.

Kościół Chrystusa Króla od lat jest także miejscem głównych miejskich uroczystości religijnych organizowanych z okazji najważniejszych świąt narodowych. Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków ale, dzięki staraniom kolejnych proboszczów, zachowała do dziś dobry stan budowli. Kilkakrotnie w swojej historii przechodziła zmianę wystroju wnętrza. Dziś mało kto pamięta już, że przed laty były dwa piętra balkonów. Z inicjatywy obecnego proboszcza, księdza kanonika Bogusława Gurgula, w ciągu ostatnich dwóch lat, nie do poznania zmienił się wystrój wnętrza, niedawno świątynia doczekała nowego ołtarza głównego oraz bocznych. Prace budowlane nadały nowy blask świątyni, która doczekała w tym roku oficjalnego nadania rangi sanktuarium. Prowadzone już w obecnym wieku prace nad przywróceniem do pierwotnej świetności kościelnych organ sprawiły, że zabytkowym instrumentem zainteresowali się znani organiści i wielu z nich przyjęło zaproszenie do udziału w festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe, który stał się w ostatnich latach jednym z ważniejszych kulturalnych wydarzeń w mieście. Poza jednak głośnymi uroczystościami, w których niejednokrotnie zamiast organów w kościele słychać muzyków wojskowej orkiestry, w murach tego kościoła często panuje cisza sprzyjająca zamyśleniu i bezgłośnej rozmowie z Bogiem. Dla potrzebujących kontemplacji i skupienia to najlepsze miejsce. Nie tylko w święta…

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/80796/