iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.11.2023, 16:01:32] • Świnoujście

Gmina dobra do życia. Duży awans Świnoujścia

Gmina dobra do życia. Duży awans Świnoujścia

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Jeszcze w ubiegłym roku w rankingu „Gmina dobra do życia” Świnoujście było poza pierwszą 50-tką wszystkich miast na prawach powiatu. W tym roku wskoczyło na wysokie 12. miejsce. A na wszystkie 2477 gmin w Polsce Świnoujście zajmuje 50. miejsce.

Dla porównania w 2022 roku byliśmy na odległym 756 miejscu.
W Polsce jest 66 miast na prawach powiatu. W rankingu „Gmina dobra do życia 2023” w kategorii tej prowadzi Warszawa. Tuż przed Świnoujściem plasują się Poznań (10. miejsce) i Szczecin (11. miejsce). W pierwszej 50-tce z zachodniopomorskiego jest jeszcze Koszalin, który zajmuje 16 pozycję.

Ranking „Gmina dobra do życia” przygotowuje Serwis Samorządowy PAP. Jest opracowywany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce.

Sprawdzana jest m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu pod lupę biorą też budżety gmin, w tym wydatki inwestycyjne oraz jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia pod uwagę brane są również poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dają Wskaźnik Jakości Życia, a jego wysokość stanowi o miejscu danej gminy w rankingu. Oczywiście im jest ona wyższa, tym wyższe jest miejsce.

Ranking opracowany jest we współpracy z prof. dr hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

BIK UM Świnoujście
Na podst. Serwis Samorządowy PAP

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/80741/