iswinoujscie.pl • Piątek [10.11.2023, 14:51:39] • Świnoujście

105. Rocznica Narodowego Święta Niepodległości – Świętujemy z Dumą w Świnoujściu!

105. Rocznica Narodowego Święta Niepodległości – Świętujemy z Dumą w Świnoujściu!

fot. Robert Ignaciuk

W nadchodzącą sobotę, 11 listopada 2023 roku, Świnoujście uroczyście świętuje 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowane obchody, które rozpoczynają się już od rana, będą okazją do wspólnego przeżywania dumy narodowej i refleksji nad historią naszego kraju.

Rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godzinę 9.50 w Sanktuarium p.w. Chrystusa Króla, gdzie odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych. Następnie, o 9.55, poczty sztandarowe zostaną wprowadzone do kościoła, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Msza ta będzie miała szczególnie uroczysty charakter, gdyż weźmie w niej udział wiele ważnych osobistości z życia publicznego, władz miasta, służb mundurowych oraz przedstawicieli lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

Po mszy, około godziny 10.50, uczestnicy uroczystości przemaszerują na Plac Słowiański, gdzie o godzinie 11.00 rozpoczną się centralne uroczystości pod Pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. W programie przewidziano podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu, przemówienia, apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie wieńców.

Kulminacyjnym punktem będzie uroczysta sesja Rady Miasta, która będzie zawierać przemówienia okolicznościowe związane z Narodowym Świętem Niepodległości.

Obchody zakończą się około godziny 12.00 na Placu Wolności, gdzie dla mieszkańców i gości przygotowano poczęstunek – tradycyjną wojskową grochówkę. Tego dnia nie zabraknie również muzyki: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej oraz występ Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świnoujściu będą doskonałym akcentem na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia oraz gości do udziału w tych ważnych dla nas wszystkich obchodach. To wyjątkowa okazja, aby razem uczcić pamięć o bohaterach walki o niepodległość i wyrazić naszą dumę z bycia częścią wielkiej polskiej rodziny.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/80654/