iswinoujscie.pl • Środa [06.09.2023, 09:22:09] • Świnoujście
Historyczna hala Morskiej Stoczni Remontowej zrównana z ziemią
fot. Józef Dubaniewicz
Po II wojnie światowej w Świnoujściu rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu stoczniowego. Główną halą w działalności stoczniowej była wówczas hala dwunawowa z czerwonej cegły o wyjątkowo pięknej architekturze (zdjęcie w załączeniu). Hala miała długość 42,4 metry, szerokość 30,0 metrów, wysokość 15 metrów, powierzchnię zabudowy wynoszącą 1288 metrów kwadratowych oraz powierzchnię użytkową 1234 metrów kwadratowych. Służyła ona jako wielofunkcyjna hala do potrzeb działalności stoczniowej.
Kiedy pierwszego stycznia 1971 roku rozpoczęła działalność Morska Stocznia Remontowa, hala ta wraz z dokiem o nośności 3 500 Mg została przekazana tej nowo powołanej przez Ministra Przemysłu stoczni. Wielu pracowników naszej stoczni MSR S.A. było pewnych, że pomimo likwidacji zabytkowej śruby i tablicy z logo oraz nazwą "MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A.", ta historyczna hala o wyjątkowej architekturze nie zostanie wyburzona i pozostanie jako pamiątka po doskonale funkcjonującej Świnoujskiej Stoczni na rynkach Europy Zachodniej. Niestety, okazało się inaczej. Jeszcze miesiąc temu hala ta istniała, pomimo wyburzenia wszystkich pozostałych budynków, ale piątego września 2023 roku pozostały po niej tylko gruzy.
fot. Józef Dubaniewicz
O wyjątkowej wartości tej hali świadczy również fakt, że w październiku 2021 roku osoba z Gdańska zwróciła się do mnie z prośbą o wykonanie zdjęć tej hali w celu wykorzystania ich na organizowanych wystawach historycznych budynków stoczniowych w Gdańsku i Gdyni. Zgodziłem się z wielką przyjemnością, ale poprosiłem o załatwienie przepustki w szczecińskiej Gryfii, aby wejść do naszej byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A., w której przepracowałem ponad 40 lat. Niestety, nie otrzymałem przepustki na wejście, a teraz ta hala już nie istnieje.
fot. Józef Dubaniewicz
Na terenie stoczni nie ma już żadnych budynków. Przypominają się więc słowa znanej piosenki "Przyjdzie Walec I Wyrówna".
Józef Dubaniewicz