iswinoujscie.pl • Sobota [02.09.2023, 23:08:54] • Świnoujście
Program XXXVIII Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak 2023” im. Jerzego Porębskiego
fot. Organizator
2 – 3 września 2023, Muszla Koncertowa - promenada
2.09. (sobota)
15.00 Koncert „Klang dla dzieci”
16.00 Koncert zespołu Queen Anne’s Revenge
17.00 Koncert zespołu „Majki Bosmana”
18.00 Koncert pt. „Jest tylko jedna taka piosenka” poświęcony twórczości Jerzego Porębskiego w wykonaniu: Ryszarda Muzaja, Jacka Jakubowskiego oraz grupy „Arek Wlizło Trio: Anna Dębicka, Wojtek Maziakowski”
3.09. (niedziela)
15.00 Koncert zespołu „Keja”
16.00 Koncert zespołu męskiego „Chwaty” oraz solistów UTW w Świnoujściu
17.00 Koncert zespołu „Kliper”
18.00 Koncert zespołu „Klang”
19.00 Koncert zespołu „ŁoterFolk”
fot. Organizator
Klang
Męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej. Klang wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez 25 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl, którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi. Ważnym uzupełnieniem repertuaru są programy adresowane do najmłodszych żeglarzy.
skład Przemysław Burek, Paweł Delikat, Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka
fot. Organizator
Kliper
Zespół muzyki szanty KLIPER gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na różnych festiwalach w Polsce. Zespół wielokrotnie został doceniony przez słuchaczy otrzymując Nagrodę Publiczności m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu Shanties w Krakowie (dwukrotnie), Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Keja” w Strzelcach Krajeńskich, Radomskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską „Rafa”.
W 2022 roku zespół obchodził jubileusz 25 - lecia pracy artystycznej. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością
wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”.
Podczas występu zespół proponuje zabawę muzyczną z publicznością, która śpiewa fragmenty znanych lub mniej znanych szant. Jest to forma interakcyjnej zabawy. Widzowie poznają również pojęcia związane z nurtem marynistycznym, takie jak: szanta, szantymen oraz elementy obrazujące ciężką pracę na morzu.
Zespół tworzą: Adam Ziękiewicz, Maciej Falkiewicz, Rafał Błędowski, Piotr Ziarkowski.
Etatowym basistą oraz technikiem sceny jest Mikołaj Ganabisiński.
Arek Wlizło polski muzyk szantowy, żeglarz, kapitan jachtowy, organizator festiwali szantowych, na stałe mieszkający w Kanadzie. Można go spotkać na wielu festiwalach, gdzie występuje zarówno solo jaki i z towarzyszeniem przyjaciół. Na jego solowej płycie, złożonej głównie z autorskich ballad, można usłyszeć Jerzego Porębskiego, Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego oraz muzyków Formacji. W Kanadzie organizuje imprezę polonijną Festiwal Morza. Poza szantami wykonuje blues i poezję śpiewaną. Występuje głównie w USA, Kanadzie i w Polsce.