iswinoujscie.pl • Piątek [18.08.2023, 19:51:55] • Świnoujście
Marynarka Wojenna RP wydobywa niewybuchy z II Wojny Światowej

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
W ciągu ostatniego tygodnia Marynarka Wojenna RP dokonała niezwykłego odkrycia. Specjaliści Grupy Nurków Minerów z #12dTr oraz #8FOW dwukrotnie przeprowadzili operację wydobycia głowic torpedy G7, pochodzących z okresu II Wojny Światowej. Zostały one znalezione na terenie byłej stoczni Gryfia w Świnoujściu.
Niewybuchy o łącznej wadze aż 600 kg zostały pomyślnie wydobyte z dna za pomocą specjalistycznego pontonu wydobywczego. Po dokładnym zabezpieczeniu przekazano je 37 Patrolowi Saperskiemu z #8bsap. Saperzy podjęli się zadania neutralizacji tych niebezpiecznych przedmiotów, które miały miejsce na poligonie w Drawsku Pomorskim.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
Informacje o tej operacji zostały przekazane przez oficjalne konto Marynarki Wojennej RP na Twitterze. Wpis przedstawiał zdjęcia niewybuchów oraz ekipę specjalistów, którzy pracowali nad ich zabezpieczeniem i neutralizacją.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
Operacje takie jak te, choć ryzykowne, są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi oraz dla ochrony środowiska. Niewybuchy z okresu wojennego wciąż stanowią poważne zagrożenie w wielu rejonach Polski.