Kurier Szczeciński • Piątek [02.01.2009, 07:48:27] • Międzyzdroje

Międzyzdroje zabezpieczają kąpielisko

CZTERNAŚCIE otworów obserwacyjnych o głębokości siedmiu metrów, tzw. piezometrów powstanie w tym miesiącu na plaży wzdłuż miejskiego kąpieliska w Międzyzdrojach. Piezometry umożliwią stałe monitorowanie stanu wód gruntowych na granicy mieszania się ich z wodami morskimi.

To jedno z podjętych działań, które mają zabezpieczyć Międzyzdroje przed powtórką sytuacji z sierpnia ubiegłego roku. Szacuje się, że po ujawnieniu w morzu bakterii salmonelli i coli miasteczko opuściło ponad 30 procent turystów. Wielu po nagłośnieniu sprawy zmieniło swoje plany urlopowe. Dowodzi tego między innymi wskaźnik zużycia wody, który w tamtym okresie spadł o ok. 20 procent w stosunku do poprzedniego sezonu.

Piezometry zostaną zamontowane u stóp klifu oraz wzdłuż miejskiej plaży.

- Dzięki urządzeniom będziemy mogli monitorować stan chemiczny i bakteriologiczny wody, która spływa z klifu oraz tej, która już po przejściu przez teren m.in. bazy rybackiej dopływa do morza - informuje Leszek Dorosz, burmistrz miasta.

Oprócz monitoringu stanu wód gruntowych przy brzegu władze miasta na bieżąco zlecają laborantom z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim badania próbek wody morskiej. Podobne wykonują naukowcy ze szczecińskiej firmy geologicznej Geoprojekt.

- Ostatnie próbki pobrano w listopadzie. Nie stwierdzono w nich bakterii coli, salmonelli, ani innych podobnego pochodzenia - zapewnia burmistrz. - Te badania będziemy powtarzać dość często, tak by nie dać się po raz drugi zaskoczyć. Wszystkie badania odbywają się na koszt gminy, bo sanepid finansuje tylko analizy wykonane w okresie otwarcia kąpieliska.

Kolejnym działaniem mającym nie dopuścić do ewentualnego zanieczyszczenia Bałtyku jest podłączenie użytkowników bazy rybackiej do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Dotąd korzystano tam z szamb, które okazały się nieszczelne. Nie ma dowodów na to, że w sierpniu salmonella pojawiła się w wodzie od strony bazy, jednak ze względu na prowadzoną tam od kilku lat działalność gastronomiczną brak kanalizacji jest w tamtym miejscu - zdaniem władz miasta - niedopuszczalny.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji wykonał już przyłącza do terenu bazy rybackiej.

- Ze względu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło nakaz burmistrza w stosunku do dwóch działających tam podmiotów, musieliśmy doprowadzić przyłącza do granic posesji każdej z działek. Dziś nie ma już przeszkód, by do sieci podłączyli się wszyscy - zapewnia Jerzy Wojtyś, prezes ZWiK. Do wykonania została jeszcze przepompownia oraz instalacja wewnętrzna sieci na terenie każdej z posesji. Wszystkie prace związane ze skanalizowaniem bazy rybackiej mają zostać zakończone do 30 kwietnia br.
Małgorzata AFTEWICZ

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/7895/