iswinoujscie.pl • Piątek [07.04.2023, 08:19:08] • Świnoujście
Podniosłe uroczystości na początek paschy-czasu bezpośrednio poprzedzającego Rezurekcje Wielkanocne. W wypełnionej świątyni przy Placu Kościelnym trudno było nawet o miejsce stojące
fot. iswinoujscie.pl
Wielki czwartek zwiastuje początek Paschy. Zamiast dzwonków w kościołach zabrzmiały żałobne kołatki. Kapłani myli nogi 12 starcom. Uroczyste nabożeństwo odbyło się m.in. w kościele-Sanktuarium p.w. Chrystusa Króla. Zgodnie z tradycją wieczorem wokół ołtarza zgromadzili się wszyscy posługujący w parafii księża.
Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne i przypomina Ostatnią Wieczerzę jaką Chrystus spożywał ze swoimi uczniami. Dla duszpasterzy to szczególnie uroczysty dzień, święto, które przypomina ustanowienie przez zbawiciela sakramentu kapłaństwa i rozesłanie apostołów do ludzi całego świata.
fot. iswinoujscie.pl
Jednym z najważniejszych momentów wieczornego nabożeństwa jest obrzęd umycia nóg dwunastu starcom. Proboszcz parafii Bogusław Gurgul osobiście dokonał tego aktu nawiązującego do gestu zbawiciela, który umywał stopy swoich uczniów. W słowie, które proboszcz skierował do parafian przypominał fundamentalne dla chrześcijan prawdy i zasady jakie powinny zawsze przyświecać ludziom wiary. Udowodnił przy tym jak niepojęty, wielki i doskonały jest ciąg wydarzeń z dziejów zbawienia.
Zgodnie z tradycją podczas tego nabożeństwa jest moment, w którym wierni dziękują swoim duszpasterzom za ich służbę. Podobnie było w świątyni przy Placu Kościelnym. Reprezentanci parafian, w tym osoby ze wspólnot działających przy tutejszej parafii, ustawili się w długim szpalerze przed ołtarzem.
Każdy kapłan otrzymał piękną białą różę i życzenia od wiernych. Kilka minut to był czas na krótkie, często osobiste rozmowy z wiernymi. Parafianie przygotowali też dary, w postaci naczyń liturgicznych i ozdobnych dewocjonaliów.
fot. iswinoujscie.pl
O Wielkanocy mówi się często jako o święcie paschy. To swoiste połączenie tradycji starego z Nowym Testamentem. Nazwa uroczystości nawiązuje do starożydowskiej paschy czyli przejścia z egipskiej niewoli do ziemi obiecanej. Kościół katolicki nadał jej szczególną rangę i oprawę. W czasie gdy wierni w świątyni donośnie śpiewali hymn chwały Bożej, na kościelnej wieży donośnie zabrzmiał kościelny dzwon. Od tej chwili nie usłyszymy go aż do chwili obwieszczenia najradośniejszej wieści Wielkanocy. Powitanie zmartwychwstałego rozpocznie się późnym wieczorem w sobotę od tzw. „wigilii paschalnej”.