iswinoujscie.pl • Niedziela [02.07.2023, 21:29:13] • Świnoujście

Niedbałość, kto odpowiada za martwe drzewa w mieście?

Niedbałość, kto odpowiada za martwe drzewa w mieście?

fot. Sławomir Ryfczyński

Mija kolejny rok, a na ulicach Stefana Żeromskiego i Powstańców Śląskich w dzielnicy nadmorskiej wciąż stoją stare, dawno suche drzewa. Przez wiele miesięcy, a nawet lat, były one niewidoczne dla urzędników. Te martwe drzewa, które kiedyś były zielenią dodającą uroku naszej dzielnicy, teraz wyglądają jak ponure upomnienia o nieuchronnej śmierci natury w miejskiej przestrzeni.

Problem, który może wydawać się drobiazgiem, przysparza wiele niebezpieczeństw dla mieszkańców i odwiedzających. Duże, suche drzewa są skłonne do upadku, zwłaszcza podczas wichur, zagrażając ludziom, samochodom i infrastrukturze. Skąd więc taka niechęć do podjęcia działań?

Podług oficjalnych zadań Wydziału Infrastruktury i Zieleni Miejskiej, na czele z Jackiem Antczakiem, zarządzanie i kształtowanie zieleni w Mieście, pielęgnacja zieleni, planowanie nowych nasadzeń, a także utrzymanie i pielęgnacja zieleni w pasach drogowych dróg gminnych, powiatowych i krajowych, są w ich gestii. Na podstawie tych zadań, Wydział jest zobowiązany do przygotowywania planów wycinki chorych i uszkodzonych drzew oraz planowania nowych nasadzeń.

Niedbałość, kto odpowiada za martwe drzewa w mieście?

fot. Sławomir Ryfczyński

Niestety, do tej pory nie zobaczyliśmy żadnych działań mających na celu zaradzenie temu problemowi. Mimo to, nadzieja pozostaje.

Czy martwe drzewa to oznaka zaniedbania czy też problemu organizacyjnego? W obu przypadkach, odpowiedź jest niepokojąca. Jeśli jest to oznaka zaniedbania, to dowodzi braku troski o lokalne środowisko. Jeśli jest to problem organizacyjny, to podkreśla potrzebę poprawy procedur i procesów w Wydziale Infrastruktury i Zieleni Miejskiej.

Niedbałość, kto odpowiada za martwe drzewa w mieście?

fot. Sławomir Ryfczyński

Nie jest to tylko kwestia zaspokajania estetycznych preferencji mieszkańców. To kwestia bezpieczeństwa publicznego, to kwestia dbałości o nasze miejskie środowisko. Ochrona przyrody w miastach nie jest jedynie modnym trendem, ale koniecznością dla zdrowia i dobrobytu społeczności.

Mimo, że problem suchej zieleni może wydawać się drobny w skali globalnej ekologii, ma on swoje odbicie na lokalnym poziomie. Martwe drzewa są wizualnym symbolem zaniedbania, a ich obecność może wpływać na postrzeganie dzielnicy przez mieszkańców i gości. Czyste i zielone środowisko miejskie przyciąga ludzi, sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu i poprawia ogólną jakość życia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/78551/